• "Czerwone serce" przed szkołą
          • "Czerwone serce" przed szkołą

          • W ostatnim czasie przed budynkiem naszej szkoły pojawiło się piękne, czerwone serce. To pojemnik na plastikowe nakrętki, który został nie tylko ufundowany, ale także własnoręcznie wykonany przez państwa Marcina i Paulinę Badura.
            Czemu ma służyć?
            Plastikowe nakrętki wykonane z tworzywa PET to dzisiaj cenny surowiec, który całkowicie podlega recyklingowi.
            Cena skupu nakrtek
             to około 50 - 70 groszy za kilogram, zależna jest ona m. in. od stopnia czystości i posortowania. Na jeden kilogram potrzeba od 300 do 500 zakrętek,  w zależności od ich masy.
            Zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczane są  na zakup wózków inwalidzkich, specjalistycznych łóżek lub pokrycie kosztów turnusów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych, w tym szczególnie dla dzieci. 
            W szkole zbiórka nakrętek powadzona była od dłuższego czasu, ale teraz mamy do tego specjalne miejsce.
            Nakrętki zebrane w naszym pojemniku także zostaną przekazane na taki pożyteczny cel.
            Zachęcamy wszystkich do tego, aby "serce" szybko się zapełniało.
            Państwu Paulinie i Marcinowi bardzo dziękujemy za inicjatywę i wsparcie działań szkoły.

          • Dziękujemy i pamiętamy

          • 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. W tym dniu w sposób szczególny doceniamy wagę edukacji. Samorząd Uczniowski naszej szkoły docenił pracę swoich wychowawców i pedagogów oraz pracowników obsługi i administracji składając życzenia oraz wręczając kwiaty. Jednak społeczność uczniowska pamięta również o tych nauczycielach, których już nie ma pośród nas. Wzorem tradycyjnej już akcji zapoczątkowanej przez Młodzieżową Radę Miejską w Wyrzysku, przedstawicielki SU wraz z opiekunem panią Anną Małek, oraz panią Bożeną Janicką i panem Henrykiem Bednarkiem udały się na okoliczne cmentarze celem uczczenia pamięci zmarłych pedagogów naszej szkoły. Z wieńcem i zniczem symbolizującymi uczniowskie „dziękuję” odwiedziły mogiły następujących nauczycieli:

            Zych Tertulian, Ostręga Krescencja, Ostręga Tadeusz (dyrektor), Domek Edmund, Stosik Władysław (dyrektor), Wachowska-Chojnacka Franciszka, Olearczyk Władysław (dyrektor).

            Podziękowania kierujemy dla społeczności uczniowskiej za podarowane kwiaty oraz pani Renacie Bednarek za przygotowanie wiązanek.

             

          • Wyjazd do kina

          • 14 października bieżącego roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do kina „Helios” w Pile. Klasy IV-VIII pod okiem opiekunów: p. A. Małek, p. B. Janickiej, p. M. Kułakowskiego oraz p. S. Tomczyk oglądali film pt. „Orlęta. Grodno ‘39”. Celem wycieczki było ukazanie dramatycznego obrazu wojny z sowietami widzianego oczami dwunastoletniego chłopca, a także wzmocnienie więzi koleżeńskiej czy kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej.

                        Seans ten dostarczył wszystkim dużą dawkę emocji i pozostanie w naszej pamięci na długi czas.

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

          •             „Szacunek oddany klasie nauczycielskiej jest miarą oświaty narodu,

            bo im więcej naród jest oświecony, tym wyżej ceni tych, którzy mu światło przynoszą.”

                                                                                                                    - Eliza Orzeszkowa –

             

            Dnia 13 października uczniowie Szkoły Podstawowej im. H.Sienkiewicza w Falmierowie należący do kółka muzycznego pod kierownictwem p.H.Urban oraz p.S.Tomczyk przygotowali akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podczas wystąpienia młodzi artyści zaprezentowali piosenki oraz wierszyki. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli.

                        Na zakończenie głos zaprał p. Dyrektor Ireneusz Bromek, który podkreślił jak trudna, ale piękna jest praca nauczyciela. Podziękował za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzył wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.
            Dodał także, że życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przesłała także pani burmistrz, Bogusława Jagodzińska.
            Uczniowie biorący udział w zajęciach kółka plastycznego, które prowadzi p. Elżbieta Knioła, przygotowali piękną laurkę z życzeniami.
            Miłą niespodziankę sprawiła także pracownikom szkoły Rada Rodziców częstując wszystkich  pysznymi babeczkami. Dziękujemy!

        • Piłka i złota jesień
          • Piłka i złota jesień

          • Życie sportowe po pandemii budzi się ospale, ale się jednak budzi. W środę 12 października na Orliku w Wyrzysku odbył się turniej piłkarski dla chłopców pod wdzięczną nazwą „Złota jesień”. Naszą szkołę reprezentowali: Grochowski Marcel, Białakowski Wojtek, Dudziak Remik, Pietrzak Maks, Włodarek Wojtek i Weronika Grochowska. W rezerwie pozostawali Neuman Ksawery i Zieliński Witek.

            Miło nam donieść, że drużyna spisała się bardzo dobrze, walczyła „z zębem” i zajęła 3 miejsce. Na szczególne wyróżnienie zasługują: Remik (zdobył 2 bramki), Wojtek Włodarek (1 gol) i Maks, który na bramce uratował drużynę wielokrotnie przed stratą gola. Pozostali walczyli również dzielnie. Marcel, choć najmniejszy, był bardzo waleczny i w obronie i w ataku, Weronika była nie do przejścia a Wojtek Białakowski wykonał mnóstwo dobrej roboty w obronie.

            Cieszy szczególnie właśnie ta ambicja i waleczność w drużynie; dzięki nim udało się wygrać z Kosztowem i toczyć równą walkę z Osiekiem i Wyrzyskiem.

            Gratulacje i mamy nadzieję, że drużyna pokaże jeszcze niejednokrotnie, że potrafi zwyciężać.

        • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
          • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          • Dnia 7 października w naszej szkole obchodziliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA. Celem przedsięwzięcia było przypomnienie sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Koordynatorem akcji w naszej szkole była pani Bożena Janicka, natomiast w rolę asystentów wcielili się uczniowie klasy VI - Weronika Grochowska, Zofia Bureta, Maja Kotarak i Bartosz Dutkiewicz. Uczniowie, zaopatrzeni w losy z tabliczką mnożenia, tworzyli Patrole Egzaminacyjne. Każdy, kto odpowiedział  na 5 pytań z losu, otrzymywał imienną legitymację z tytułem Eksperta Tabliczki Mnożenia. To nie tylko powód do dumy, ale i motywacja do dalszego doskonalenia swojej matematycznej wiedzy. Natomiast uczniowie, którym nie udało się pomyślnie zdać egzamin otrzymali zakładki z tabliczką mnożenia tak, aby mogli sobie utrwalić iloczyn liczb a w przyszłym roku otrzymać zaszczytny tytuł.  Tabliczka mnożenia królowała w tym dniu również na lekcjach matematyki. Uczniowie grali w różne gry utrwalające jej znajomość, np.  mnożenie kości, „ja mam…” . 

            UCZENIE SIĘ MATEMATYKI NIE MUSI BYĆ NUDNE!!!

             

        • Razem możemy więcej ...
          • Razem możemy więcej ...

          • Szanowni Państwo, zwracamy się z prośbą o pomoc i wsparcie.
            Zorganizowana została zbiórka pieniędzy na leczenie pani Ewy Ś. mieszkanki Dobrzyniewa i mamy jednej z naszych uczennic.
            Zbiórka jest dostępna pod linkiem:
            https://tinyurl.com/yc6rpd9k.


            Liczymy na Wasze wparcie, by pani Ewa mogła wrócić do zdrowia.

             

          • Wyjazd do kina

          • W piątek - 14.10.2022r., dla klas IV-VIII organizowany jest wyjazd do kina „Helios” w Pile na film pt.”Orlęta. Grodno’39”. Wyjazd planowany jest na godzinę 8.00. Koszt wycieczki: 35 zł. W drodze powrotnej przewidziany posiłek w McDonald’s. Chętnych proszę o zgłaszanie się do wychowawcy klasy do piątku 07.10.2022r.

        • Wycieczka edukacyjna do Kopalni Soli w Kłodawie i do Inowrocławia
          • Wycieczka edukacyjna do Kopalni Soli w Kłodawie i do Inowrocławia

          • W poniedziałek 3 października 2022r. grupa uczniów naszej szkoły (klasa V i VI) wyjechała na wycieczkę edukacyjną do Kopalni Soli w Kłodawie. Pod opieką p. Joanny Berndt przeżyła podróż do wnętrza ziemi. Trasa turystyczna kopalni, którą zwiedzaliśmy, znajduje się na poziomie 600 metrów pod ziemią, do której zjeżdża się szybem Michał. Pan Przewodnik z wielką pasją i przywiązaniem do tego miejsca, przekazał uczestnikom wiele ciekawych informacji o kopalni, powstawaniu i wydobywaniu soli oraz Świętej Kindze-patronce górników. Przewodnicy, którzy oprowadzają po podziemiach kopalni, to w większości jej byli pracownicy, a to gwarantuje dużą wiedzę i rzetelne informacje, jakie otrzymują turyści. Zwiedzając, dowiedzieliśmy się, że w tym miejscu znajduje się najgłębsza podziemna trasa turystyczna na świecie z czynną kopalnią, czyli taką, w której trwają prace. Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie, jako sól kuchenna, sól dla przemysłu spożywczego, dla rolnictwa, w drogownictwie do zimowego utrzymania dróg i in. Po dwugodzinnym zwiedzaniu, wyjechaliśmy na powierzchnię ziemi i udaliśmy się do sklepiku, w którym można kupić wiele wyrobów solnych, w tym także różową sól kłodawską - jedyną w Europie.

                  W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Inowrocławiu, gdzie poszliśmy na spacer do Parku Solankowego. Główną atrakcją były drugie co do wielkości w Polsce tężnie. Zbudowane w 2001r. robią dziś niesamowite wrażenie. Po gałęziach tarniny z wysokości 9 metrów spływa woda solankowa. Wiatr i słońce sprzyjają powstawaniu solankowego aerozolu, który unosi się nawet do 300 metrów od tężni. Po 15 minutach inhalacji poszliśmy podziwiać dalej park. Widzieliśmy muszlę koncertową, kompozycje kwiatowe, wiecznie zielone Ogrody Papieskie, a także dęby posadzone przez znanych Polaków.

                   Pełni wrażeń, po niesamowitej przygodzie, udaliśmy się do swoich domów.

             

          • Wybory do SU

          • Dnia 30 września 2022r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uprawnionych do głosowania było 54 uczniów, frekwencja wyniosła 96%. Spośród zgłoszonych kandydatur uczniowie wyłonili prezydium SU w składzie:

            przewodnicząca – Zuzanna Topór z kl.8 (36 głosów)

            zastępca – Zuzanna Dróbka z kl.4 (9 głosów)

            sekretarz – Marcelina Gieruć z kl.8 (9 głosów)  

            członek – Maria Mrotek z kl. 4 (2 głosy)

            członek –  Zofia Bura z kl.8 (2 głosy)

            Głosy liczyła komisja wyborcza w składzie: Zofia Piszczek, Nadia Goła i Martyna Zych.

            Nowym przedstawicielkom SU życzymy owocnej pracy w roku szkolnym 2022/ 2023.

        • "Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania"
          • "Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania"

          • Tegoroczny Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania pracownicy Biblioteki Publiczne w Wyrzysku uczcili odwiedzając  swoich czytelników w szkołach i przedszkolach. Wśród nich znalazła się też nasza szkoła. W czwartek, 29. września, panie Alicja Głyżewska i Marta Zimna spotkały się z uczniami klas 1 i 3 naszej szkoły. Panie  bibliotekarki oraz kilkoro uczniów klasy 3 przeczytali zgromadzonym opowiadanie "Burek i podstępne portki" ze zbioru "5 - minutowe bajki. Zwierzęta na wsi". 
            Spotkanie było też okazją do porozmawiania i przypomnienia zasad korzystania z biblioteki oraz obchodzenia się z książkami. Na koniec wszyscy zostali obdarowani zakładkami do książek i smyczami, a także poczęstowani pysznymi jabłkami.
            Dziękujemy za to spotkanie i zachęcamy do czytania.
             

        • Zmiana planu lekcji
          • Zmiana planu lekcji

          • Od 3. października br. zmianie ulega plan lekcji, nowa wersja została już opublikowana w dzienniku elektronicznym i na stronie szkoły - w zakładce "Plan zajęć".