• POWIATOWY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA TEKSTÓW PISANYCH PROZĄ

          • Dnia 29 listopada 2022 roku uczennica naszej szkoły, Zofia Bura, brała udział w „Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania Tekstów Pisanych Prozą”. Ósmoklasistka przygotowała na ten dzień fragment tekstu „Małego Księcia” autorstwa Antoine’a de Saint-Exupery’ego. Poziom przygotowania wszystkich uczestników był bardzo wysoki.

                        Życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

        • „Nocka w szkole”
          • „Nocka w szkole”

          • Bardzo długo czekaliśmy na ten moment i w końcu… udało się! Z 25-go na 26-go listopada uczniowie klas 1. i 3. spędzili swoją pierwszą noc w szkole.
            Zgodnie z planem około godziny 17.00 uczniowie i ich wychowawczynie, p. E. Knioła i p. R. Nowicka pojawili się w szkole wraz z niezbędnym ekwipunkiem w postaci m.in. śpiworów, karimat i materacy. Nie zabrakło też innych rzeczy, jak choćby gier planszowych, latarek, przytulanek.
            Pobyt rozpoczęliśmy od rozpakowania się i przygotowania miejsc do spania – na ten cel wybraliśmy salę przedszkolną. Następnie zjedliśmy pyszną kolację, by nabrać sił na to, co nas czekało. A było tego naprawdę dużo.
            Zaczęliśmy od pogadanki profilaktycznej oraz obejrzenia krótkiego filmu o tym, by nie ufać osobom poznanym  w sieci. Następnie uczestnicy wykonywali  zakładki do książek związane z tą tematyką. Gotowe zakładki zostały zalaminowane i uczestnicy mogli je zabrać do domu, a kilka z nich będzie brało udział w szkolnym konkursie. Następnie w chwili przerwy przed kolejnymi zajęciami był czas na śpiewanie piosenek karaoke, grę w tenisa stołowego czy warcaby.
            Kolejnym etapem naszego pobytu były „nocne podchody po szkole”. Dzieci z latarkami musiały znaleźć 17 ukrytych zadań, a następnie odczytać je i wykonać – było wiele radości i ekscytacji, kiedy kolejne zagadki zostały znalezione i rozwiązane.
            Po zakończonej zabawie nastał czas na andrzejkowe wróżby – tu również przydały się latarki, by za ich pomocą sprawdzić, co dla uczniów przewiduje kula – zgadula oraz magiczna rybka, która losowała wróżby. Przy okazji wróżb towarzyszyły nam i piękną atmosferę tworzyły lampiony wykonane przez kl. 3.
            Pod koniec wieczoru jeszcze było pidżama party i wspólne oglądanie filmu.  Po seansie wszyscy położyli się spać,  a było już bardzo późno.
            Rano trudno było się dobudzić, a trzeba było przygotować śniadanie i posprzątać sale. Dobrze, że mogliśmy liczyć na pomoc rodziców!
            Taka noc w szkole to doskonała okazja do lepszego poznania siebie, do głębszej integracji, przełamywania różnorodnych barier, umacniania więzi, a także do spędzania czasu wolnego bez telefonów czy komputera.
            Po zakończonej nocy w szkole uczniowie niechętnie wracali do domów, odbierani w sobotę rano przez stęsknionych rodziców. Już na wyjściu padały pytania o kolejne nocowanie.
            W organizację nocki w szkole włączyli się rodzice, zwłaszcza pp. D.S. Gólczyńscy, A. Sowa, Z. Bladzich, M. Białakowska i M. Jakubowska, którzy pomogli przy organizacji i przebiegu nocki,  UKS „Unikat”, który współfinansował „nockę”, m.in. poprzez zakup materiałów plastycznych i drobnych nagród rzeczowych oraz artykułów potrzebnych do przygotowania kolacji i śniadania – z funduszy pozyskanych z dotacji z Urzędu Miejskiego w Wyrzysku.
            Dziękujemy także panu dyrektorowi, Ireneuszowi Bromkowi, za umożliwienie nam nocowania w szkole.

            Było naprawdę zabawnie i któż by pomyślał, że tyle niezapomnianych momentów można przeżyć w jedną noc? I to w szkole!

        • Święto Pluszowego Misia
          • Święto Pluszowego Misia

          •  

                      25 listopada we wszystkich przedszkolach odbywało się wielkie święto – Święto Pluszowego Misia – największego przyjaciela dzieci. W naszym oddziale przedszkolnym również braliśmy udział w tym ważnym wydarzeniu. Najpierw dzieci podzielone na grupy wykonywały zadania od Misia, następnie przeszły drogę od wspaniałego gościa dodając i klasyfikując różne kolory łapek, później składały obrazek z części, a na koniec wszyscy zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie w „misiowej” ramce.

                      To był naprawdę udany dzień.

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

          • Szkolne obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. To moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku ten dzień przypadł  w niedzielę. My jednak Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka świętowaliśmy w poniedziałek - 21 listopada. W tym roku obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka mają szczególny przekaz. Okazujemy wsparcie wszystkim dzieciom na świecie, których prawa nie są respektowane! Przeciwdziałamy dyskryminacji i głośno mówimy o tolerancji! Wychowawcy klas I-III przybliżyli uczniom Konwencję  o prawach dziecka oraz poruszające kwestie przeciwdziałania dyskryminacji. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny „ Prawa i obowiązki dziecka?” oraz ilustracje.  Uświadomiono im, że prawa są nierozłączne z obowiązkami              i obowiązują one zarówno w szkole, jak i w domu. Po wysłuchaniu wiersza M. Brykczyńskiego” Prawa Dziecka”  dzieci wiedzą m.in. że:

            · Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
            A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego. 
            Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
            I mam prawo sam wybierać z kim się będę bawić.
             Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić wyzywać,
            I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.                     
            Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
            nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami. 
            Nikt nie może moich listów czytać bez pytania
            Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.                                                                                                          Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
            A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.

          • Konkurs na skarbonkę

          • Z okazji Światowego Dnia Oszczędzania w naszej szkole odbył się konkurs plastyczno-techniczny na zaprojektowanie i wykonanie własnej skarbonki z surowców wtórnych. Celem konkursu było pobudzanie kreatywności w uczniach, propagowanie ekologii i wykorzystywanie materiałów w postaci recyklingu. Komisja  wybrała najlepsze prace pod względem użyteczności i estetyki oraz wykorzystanie materiałów recyklingowych:

            Klasy 0-III

            I miejsce: Michał Bladzich i Wojtek Sowa

            II miejsce: Michał Kowalski

            III miejsce: Honorata Gólczyńska

            Wyróżnienie: Hanna Jakubowska, Nikola Grochowska

            Klasy IV-VIII

            I miejsce: Zuzanna Topór

            II miejsce: Lena Konopa

            III miejsce: Martyna Zych

            Każdy uczestnik na podium otrzymał dyplom i drobną nagrodę rzeczową, a pozostali uczestnicy słodki upominek. Wszystkim uczestnikom konkursu gratuluję talentu i życzę wytrwałości w rozbudzaniu własnej kreatywności i pomysłowości.

          • Warsztaty profilaktyczne

          • Komunikaty -
            Dnia 17 listopada 2022 r. uczniowie kl. VII i kl. VIII  brali udział w warsztatach z zakresu profilaktyki. Warsztaty te powiązane były z realizacją wytycznych programu profilaktyczno-wychowawczego naszej szkoły. Uczniowie podczas ćwiczeń odwoływali się do sytuacji i zachowań, które wcześniej doświadczyli . Mieli również możliwość  jeszcze lepszego poznania się. Pani psycholog Joanna Brzozowska z Polskiego Centrum Profilaktyki z Krakowa aktywizowała wszystkich do rozmowy, dialogu, refleksji.                                                 
            Natomiast rodzice i nauczyciele uczestniczyli w prelekcji, podczas której prowadząca, mówiła o ważnej roli wsparcia i pomocy  ze strony dorosłych w każdej sytuacji, która może  powodować zachowania destrukcyjne u dzieci i młodzieży. Podkreśliła, że zachowania agresywne między rówieśnikami mogą powodować konflikty, obniżać samoocenę, a to może doprowadzić do różnego rodzaju uzależnień.
                Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali zaproszonego gościa i będą się starali pewne informacje, wskazówki zastosować wobec swoich dzieci, by jak najlepiej pełnić swoją rolę.
               Składamy podziękowania dla Uczniowskiego Klubu Sportowego „UNIKAT”, który dzięki dotacji z Urzędu Miejskiego w Wyrzysku sfinansował tak ciekawe i pouczające zajęcia.

          • Dyskoteka

          • W czwartek, 24.11. br. w godz. 17.00 - 20.00 odbędzie się dla klas 4 - 8 szkolna dyskoteka andrzejkowa. 
            Dojazd i powrót we własnym zakresie.

             

          • Światowy Dzień Rzucania Palenia

          •  

            na niebieskim tle biały dym papierosowy a na nim napis 17 listopada 2022 r. Światowy Dzień Rzucania palenia

            Papierosy są najbardziej rozpowszechnioną, ogólnodostępną i akceptowalną społecznie używką.
            Światowa Organizacja Zdrowia uznała palenie tytoniu za czynnik najpoważniejszego ryzyka zdrowotnego i główną przyczynę przedwczesnej umieralności. Jedną z akcji zwracających uwagę na problem palenia jest Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony w trzeci czwartek listopada (w 2022 r. – 17 listopada). Ważnym elementem profilaktyki palenia tytoniu jest udostępnianie wiedzy na temat jego skutków zdrowotnych, w tym dotyczących palenia biernego czy wpływu na zdrowie nowego sposobu palenia – korzystania z papierosów elektronicznych. Tego dnia pedagog szkolny- p. E. Knioła  przeprowadziła w klasie IV pogadankę na temat szkodliwości palenia tytoniu, podczas której aktywnie uczestniczyli  czwartoklasiści. Wskazano, że:

            -palenie tytoniu powoduje różne choroby przewlekłe ( choroby serca, ślepotę, miażdżycę, choroby płuc,  że tytoń wypalany w dowolnej formie jest przyczyną 90% wszystkich nowotworów płuc oraz istotnym czynnikiem ryzyka udarów i śmiertelnych ataków serca,  zabija średnio jednego na dwóch palaczy);

            -dym tytoniowy wdychany przez osoby niepalące tzw. „bierne palenie” jest tak samo groźny dla zdrowia, jak w przypadku osób palących;

            -  używanie e-papierosów (elektronicznych) również wpływa niekorzystnie na zdrowie użytkownika.

            Poruszono też temat korzyści zdrowotnych z rzucenia palenia.

            Uczniowie wykonali w grupach plakaty o tematyce antynikotynowej- najlepsze prace zostały nagrodzone przez UKS „UNIKAT” ze środków z dotacji Urzędu Miejskiego w Wyrzysku.

             

            Zachęcamy do korzystania ze stron internetowych promujących styl życia bez tytoniu:
            www.jakrzucicpalenie.pl – strona Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym działającej przy Centrum Onkologii w Warszawie
            www.planujedlugiezycie.pl – strona kampanii społecznej realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej

            źródło: www.jakrzucicpalenie.pl

             

             

        • Konkurs profilaktyczny
          • Konkurs profilaktyczny

          • UKS "Unikat" we współpracy z Urzędem Miejskim w Wyrzysku ogłasza dla uczniów szkoły w  Falmierowie konkurs na zakładkę do książki o tematyce profilaktycznej (zdrowe odżywianie, ruch na powietrzu, niepalenie papierosów, niepicie alkoholu, uzależnienie od telefonu komórkowego, gier itp.) -  wielkość zakładki 20 cm wysokość, 6 cm szerokość)
            Praca może mieć formę papierową lub pliku jpg, pdf przygotowanego za pomocą technologii komputerowej.
            Mile widziane prace dwustronne.
            Kategorie wiekowe:
            - kl. 1 - 3
            - kl. 4 - 8
            Prace należy dostarczyć do p. Renaty Nowickiej lub p. E. Knioła w terminie do 30. listopada br.
            Dla wszystkich uczestników konkursu przewidziane są dodatkowe oceny z plastyki lub informatyki, drobne nagrody rzeczowe, a prace nagrodzone (w każdej kategorii wiekowej co najmniej po 2) zostaną  wydrukowane, zalaminowane i będą rozdane wszystkim uczniom w szkole.

        • "Ślubuję uroczyście!"
          • "Ślubuję uroczyście!"

          • 10 listopada  2022 r. dla dziewięciorga  dzieci  klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Falmierowie był dniem bardzo niezwykłym. W czwartkowy poranek na sali gimnastycznej naszej szkoły zebrali się odświętnie ubrani pierwszoklasiści  wraz z zaproszonymi  przez nich gośćmi, aby w uroczysty sposób wstąpić w poczet uczniów.

             Na zaproszenie odpowiedzieli dyrektor szkoły, pan Ireneusz Bromek, przedstawicielka szkolnej Rady Rodziców, pani Monika Bureta, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Zuzanna Topór, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas 2 i 3 ze swoimi wychowawczyniami p. Pauliną Krzycką, Haliną Urban i Elżbietą Knioła oraz rodzice „pierwszaków”.

             Na początek uroczystości dzieci z klasy I zaprezentowały  swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne w programie artystycznym. Ciekawostką jest to, że część wierszyków, które były prezentowane i opowiadały  o dzieciach, powstała przy udziale rodziców.

            Po części artystycznej nastąpił moment ślubowania i pasowania na ucznia.
            Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego, pierwszoklasiści na sztandar szkoły przyrzekali, że będą starali się być dobrymi uczniami, by swoim postępowaniem sprawiać radość nauczycielom i rodzicom. Ceremonii  pasowania dokonał dyrektor szkoły mgr Ireneusz Bromek – dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem, wypowiadając słowa: „ Pasuję Cię na ucznia szkoły podstawowej w Falmierowie.” Na pamiątkę każdy otrzymał Akt Pasowania na Ucznia, a także ważny dokument -  legitymację szkolną.

            Następnie pan dyrektor zwrócił się do uczniów, mówiąc, by byli dociekliwi, ciekawi świata i życzył im, aby odnosili wiele sukcesów, na miarę swoich możliwości. Rodziców obecnych na pasowaniu zapewnił, że nasza szkoła ma wiele atutów i dzieci będą tutaj mogły w dobrej i bezpiecznej atmosferze się rozwijać.

            Do rodziców zwrócili się także pierwszoklasiści, przygotowali i wręczyli mamom i tatusiom list, którego głównym przesłaniem było „Mamo, tato – kochajcie mnie!”. Rodzice zgodnie przyrzekli tak czynić.

            W dalszej części uroczystości głos zabrali pozostali zaproszeni goście.

            Przewodnicząca Samorządu  Szkolnego życzyła sukcesów w nauce oraz zapewniała o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią. Rada Rodziców a także przedszkolaki oraz uczniowie klasy drugiej i trzeciej  obdarowali pierwszaków pięknymi upominkami.

            Rodzice podziękowali panu dyrektorowi za dokonanie Aktu Pasowania, a wychowawczyni p. Renacie Nowickiej za przygotowanie uroczystości. Na zakończenie zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie i wszyscy udali się na słodki poczęstunek.         

            To był bardzo ekscytujący dzień i na długo pozostanie w pamięci uczniów klasy 1.

                                                                             

             

        • Święto Niepodległości
          • Święto Niepodległości

          • Odrzućmy wszystko co nas dzieli

             i bierzmy wszystko co nas łączy w pracy

             i w walce o wolność

             i niepodległość Polski.

            Władysław Anders

             

             

            Dnia 10 listopada 2022 roku w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Falmierowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie przygotowali i przedstawili montaż słowno-muzyczny. Recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Prezentowane utwory wprowadziły wszystkich w podniosły nastrój. Dzień ten był lekcją historii. Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości daliśmy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Kolejny raz przeżywaliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli, nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy.

          • Pamiętamy o symbolach narodowych w naszej okolicy

          • Dnia 09 listopada nauczycielki Anna Małek i Bożena Janicka wraz z grupą chętnych uczniów i uczennic wybrały się do Kościerzyna Wielkiego w celu posprzątania skweru wokół pomnika upamiętniającego poległych mieszkańców wsi w czasie terroru faszystowskiego w latach 1939-45. Zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości było idealnym momentem, aby zadbać o to ważne historyczne miejsce w naszej okolicy. Uczniowie i uczennice z wielkim zapałem zamiatali, plewili, zbierali śmieci oraz obsługiwali taczkę, a nasze zmagania nie pozostały niezauważone przez licznie przejeżdżających mieszkańców, którzy zatrzymywali się i chwalili postawę naszej młodzieży.  Na zakończenie naszych zmagań zapaliliśmy symboliczne znicze oraz złożyliśmy biało-czerwoną wiązankę pod pomnikiem.

            W prace porządkowe szczególnie zaangażowali się Państwo Barbara i Dawid Grochowscy, którym serdecznie dziękujemy za hojne użyczenie niezbędnego sprzętu.

          • Rogale, rogaliki 🥐🥐🥐

          • Ogromną i bardzo pyszną niespodziankę sprawiło uczniom i pracownikom szkoły KGW z Falmierowa. W czwartek, 10. listopada Panie pojawiły się w szkole z pysznymi "rogalami świętomarcińskimi", którymi częstowały wszystkich obecnych tego dnia w szkole.  
            Bardzo dziękujmy za te pyszności.

             

        • Wywiadówka
          • Wywiadówka

          • W czwartek, 17. listopada br. o godz. 16.00

            zapraszamy rodziców uczniów klas 0 - 8 na wywiadówkę.

          • Spotkanie z pisarką

          • Uczniowie klas IV – VIII Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Falmierowie uczestniczyli, 3 listopada 2022 r., w spotkaniu z p. Heleną Kwadrans, autorką książki „Błękit nieba”. Jest to opowieść o  historii rodziny autorki napisana na prośbę Jej córki.

            Losy rodziny Chorabików, zdeterminowane były przez historię naszego narodu. Pani Helena wspominała podczas spotkania niektóre dramatyczne wydarzenia, trudne dzieciństwo w powojennej rzeczywistości.

            Uczniowie słuchali w skupieniu i z zainteresowaniem, i zadawali pytania Autorce, na które chętnie odpowiadała. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze i bardzo szybko. Na zakończenie podziękowano p. Helenie i wykonano pamiątkowe zdjęcie.

          • Witajcie w naszej bajce! 🥳

          • 7 listopada w naszym oddziale przedszkolnym odbył sie "Dzień Postaci z Bajek". Odwiedziło nas wielu bohaterów, uwielbianych przez dzieci.. Były Elza i Anna z Krainy Lodu, był Spider-Man, Superman i Superwoman... Sky i Chase z Psiego Patrolu. Bawili się z nami również Ninjai Kotek. Odwiedziły nas także : Wiedźma, Roszpunka, Aniołek a także Księżniczka Klara. Przyleciała również Pszczółka Maja ze znanej nam wszystkim bajki i Dzwoneczek. Zabawa była świetna! Wszystkim dzieciom dopisywały dobre humory, to na pewno będzie niezapomniany dzień.

        • Spotkanie  Policjantek z uczniami  naszej szkoły
          • Spotkanie Policjantek z uczniami naszej szkoły

          • 27 października br. uczniowie  naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z asp. Olimpią Kubińską i sierż. Magdaleną Mróz- policjantkami Komendy Powiatowej Policji w Pile.

            Spotkania zostały podzielone na dwa bloki: dla klas młodszych oraz starszych. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas O-IV. Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać z funkcjonariuszkami Policji o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz bezpiecznym zachowaniu się w oczekiwaniu na autobus szkolny.  Zwróciły uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówiły  

            sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreśliły, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały przykłady niewłaściwego zachowania się.

            Drugie spotkanie przeznaczone było dla uczniów klas V-VIII. Tematem pogadanki była odpowiedzialność prawna nieletnich, agresja i przemoc wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasady zachowania się obowiązujące w  szkole i poza nią. Policjantki poruszyły także temat tzw. cyberprzemocy i skutków jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną oraz postawy jakie powinni przyjmować uczniowie, gdy są namawiani do czynu zabronionego przez prawo. Prowadzące pogadankę uświadomiły uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i na ulicy. Na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane.    

            Panie policjantki przypomniały młodzieży o systematycznym uczęszczaniu do szkoły, ponieważ wagary, picie alkoholu i nierealizowanie obowiązku szkolnego przez nieletniego również podlegają postępowaniu przed sądem. Omówiła również możliwe środki wychowawcze stosowane przez sąd oraz przedstawiła rodzaje placówek resocjalizacyjnych  w środowisku otwartym, jak również zamkniętym. Uświadomiła zebranym, że błędy popełniane w wieku młodzieńczym mogą mieć swoje odbicie w dorosłym życiu.

                       Poruszane tematy cieszyły się zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły pytania kierowane do policjantek.

            Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistów w dużym stopniu przyczyniło się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów i mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią. 
            Zajęcia z przedstawicielami Policji są jednymi z działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły.

            Przedszkole Sióstr Felicjanek