• Dyskotek andrzejkowa
          • Dyskotek andrzejkowa

          • W czwartek, 30. listopada br. w godz. 17.00 - 20.00 odbędzie się dyskoteka andrzejkowa dla uczniów klas 4 - 8.
            Przyjazd na dyskotekę i powrót do domu we własnym zakresie.

          • WIZYTA W SCHRONISKU „CYWIL” W RYBOWIE

          • W  poniedziałek 27 listopada 2023 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami p. J.Bartol i p. R.Bednarek udali się do schroniska dla zwierząt w Rybowie. Głównym celem wizyty było przekazanie zebranych wcześniej darów (karmy, kocyków, maskotek itp.) dla psów i kotów.      
            W czasie wycieczki uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonuje schronisko, mogli  również przekonać się, jak wyglądają pomieszczenia dla zwierząt.                                 
            Miłą niespodzianką, a zarazem największą atrakcją, okazał się spacer z pieskami w okolicznym lesie. Piękna pogoda, miła atmosfera i radość z tego, że mogliśmy przebywać wśród wspaniałych czworonogów sprawiły, że wróciliśmy do szkoły pełni pozytywnej energii.

            Dziękujemy uczniom i ich rodzicom oraz pracownikom szkoły za tak ogromne zaangażowanie w zbiórkę darów dla zwierząt!!!
             

          • Spotkanie z kolejarzami

          • W ramach projektu „ Mogę być kim chcę” oraz w ramach realizacji programu wychowawczo - profilaktycznego w naszej szkole zostało zorganizowane spotkanie z panami pracującymi jako maszyniści w firmie Freightliner. W ramach współpracy kolejarze przybliżyli nam specyfikę swojej pracy, przedstawili bardzo ciekawą prezentację na temat transportu kolejowego. Starsi uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące prelekcji, dzięki temu mogli zdobyć kamizelki odblaskowe. Także młodsi  odpowiadali na szereg pytań związanych z pociągami, otrzymywali za to opaski odblaskowe oraz kolorowanki.

                      Dziękujemy za spotkanie, które było bardzo ciekawe oraz pozwoliło poznać tak przyszłościowy zawód jakim jest maszynista, kolejarz.

          • Pod gwiazdami

          • Dnia 23 listopada 2023r. w naszej szkole odbył się pokaz astronomiczny w Mobilnym Planetarium. Zajęcia poprowadził pan Marek Nikodem, który na co dzień jest prezesem  Pałucko-Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Ekologicznego Grupa Lokalna. Pod ogromną kopułą namiotu w kształcie półkuli, przy wykorzystaniu technik multimedialnych i audiowizualnych dzieci z przedszkola oraz uczniowie klas I-VIII podziwiali rozgwieżdżone niebo, konstelacje gwiazd oraz przyswajali wiedzę o kosmosie. Dzieci dowiedziały się i zobaczyły jak powstał wszechświat, galaktyki i Układ Słoneczny. Wszyscy uczestnicy dzisiejszego pokazu byli zachwyceni i na pewno z większym zainteresowaniem oraz świadomością będą obserwować wieczorami rozgwieżdżone niebo.

        • Elektrośmieci
          • Elektrośmieci

          • Szanowni Państwo,
            w ramach akcji "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci" zebraliśmy 440 kg śmieci elektronicznych. 
            Radzie Rodziców przekazana zostanie kwota 110 zł.
            Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę.

          • Dzień Pluszowego Misia

          • Kto przytuli w ciemną noc?
            Kto ma pocieszania moc?
            Kto sekretów mych nie zdradzi?
            Kto w potrzebie mi doradzi?

            Mój przyjaciel Miś maleńki,
            Co przegania wszystkie lęki.



            W oddziale przedszkolnym najmłodsze dzieci obchodziły Dzień Pluszowego Misia – każdy przyniósł swoją ulubioną maskotkę i o niej opowiedział. Dzieci wspólnie wykonały zadania matematyczne, które miały na celu przybliżenie pojęć: mniej, więcej, tyle samo. Były zabawy ruchowe z ukochanymi Misiami i, co najważniejsze, rozmawialiśmy o przyjaźni oraz o tym, jak jest ważna dla każdego człowieka. A Miś przecież wszystko zrozumie, przytuli kiedy nam smutno. Na koniec przedszkolaki wykonały kolorowankę w  grupach.

          • Warsztaty profilaktyczne

          • Dnia 22 listopada br. uczniowie naszej szkoły, nauczyciele i rodzice (podczas wywiadówki ) uczestniczyli w warsztatach z zakresu profilaktyki prowadzonych przez pedagog - Patrycję Smarszcz – Wersocką . Klasy V-VIII rozpoczęły zajęcia od wspólnego spisania kontraktu obowiązującego w czasie zajęć. Uczniowie brali udział w scenkach dramowych, dokonywali analizy zachowań „aktorów” biorących udział w zaaranżowanych scenkach. Określali uczucia „ofiar” i  proponowali w jaki sposób powinni się zachować. Rodzice uczestniczący w prelekcji z uwagą wysłuchali cennych wskazówek, porad pani pedagog,  które mogą zastosować w postępowaniu ze swoimi dziećmi.

            Wydatek sfinansowany z dotacji UM w Wyrzysku na działania profilaktyczne prowadzone przez UKS Unikat pod nazwą „Zdrowo na sportowo w SP Falmierowo”.

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

          •  

            W poniedziałek  20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Tego dnia  uwaga wszystkich uczniów naszej szkoły była skierowana na dzieci i ich prawa. W klasach 0-VIII przeprowadzone zostały pogadanki, które uświadomiły uczniów, że  każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – Prawa Dziecka. Uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne na temat praw i obowiązków dzieci. Dowiedzieli  się, że najważniejszym dokumentem dotyczącym praw jest Konwencja o Prawach Dziecka. Poznali postać Janusza Korczaka - cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci i wiersz jego autorstwa pt. „Prawa dziecka”. Na podstawie obejrzanych ilustracji rozpoznawały jakiego prawa on dotyczy.  Wykonały wspólnie plakat i uczestniczyły w dyskusjach dotyczących nie tylko swoich praw, ale też obowiązków. Treści dotyczące tego święta znalazły się również na drzwiach każdej klasy i gazetce pedagoga. Mamy nadzieję, że  nasi uczniowie będą wiedzieć jak  egzekwować prawa i (w razie potrzeby) kogo prosić o pomoc, że prawa człowieka są dla nich  ważne, więc będą również szanować prawa innych osób.
             

             

          • Dzień Życzliwości

          • 21 listopada to szczególna okazja, by zastanowić się czy jesteśmy wobec siebie życzliwi, bo dziś na całym świecie świętowany jest Dzień Życzliwości i Pozdrowień oraz dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Z tej okazji nasza szkoła została ozdobiona plakatami i wydzierankami, a szare schody stały się kolorowe od życzliwych słów. Samorząd Uczniowski oraz chętni uczniowie przygotowali dla koleżanek i kolegów odznaki życzliwości, które zdobiły uczniów. Można śmiało zaliczyć ten dzień do udanych, był pełen życzliwości a na korytarzu było słychać słowa szacunku i wzajemnej życzliwości koleżeńskiej. Mam nadzieję, że nie tylko ten dzień był pełen miłych słów i gestów, ale od teraz każdy kolejny taki będzie.

          • MAMY GŁOS!

          • Uczniowie klasy VI, VII oraz VIII oddali swój głos na najlepszego kandydata do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyrzysku.
            20 listopada między godziną 8 a 13 urnę wypełniały karty do głosowania. W tym dniu ważyły się losy kandydatek o to, która będzie godnie reprezentować Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza w Falmierowie na sesjach w UMiG w  Wyrzysku.
            Zwyciężyła Zofia Bureta z klasy VII zdobywając 17 głosów. Serdecznie gratulujemy!

          • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          •  

            Dnia 17 listopada w naszej szkole obchodziliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA. Celem przedsięwzięcia było przypomnienie sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Uczniowie klas III-VI rozwiązywali krótki sprawdzianik z tabliczką mnożenia. Każdy, kto odpowiedział  na 5 pytań z losu, otrzymywał imienną legitymację z tytułem Eksperta Tabliczki Mnożenia. To nie tylko powód do dumy, ale i motywacja do dalszego doskonalenia swojej matematycznej wiedzy. Natomiast uczniowie, którym nie udało się pomyślnie zdać egzamin otrzymali zakładki z tabliczką mnożenia tak, aby mogli sobie utrwalić iloczyn liczb a w przyszłym roku otrzymać zaszczytny tytuł.  Tabliczka mnożenia królowała w tym dniu również na lekcjach matematyki. Uczniowie grali w różne gry utrwalające jej znajomość, np.  mnożenie kości, „ja mam…” . 

             

            UCZENIE SIĘ MATEMATYKI NIE MUSI BYĆ NUDNE!!!

            19.11.2023

          • Dzień Tolerancji

          • 16 listopada przypada Dzień Tolerancji. Jest to święto szacunku, akceptacji i uznania różnorodności kultur na świecie. W tym dniu nasi uczniowie ubrali się i uczesali w sposób śmieszny i zabawny, zagwarantowali tym sobie niepisanie niezapowiedzianych kartkówek. Na lekcjach rozwiązywane były: quizy, krzyżówki oraz testy, które miały na celu pokazanie uczniom, co to jest tolerancja.

            Wszystkim zaangażowanym w to święto serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że zbliżające się święto życzliwości będzie równie wspaniale odebrane przez naszych uczniów.

            19.11.2023

          • Zabawy Andrzejkowe

          • Dla chętnych uczniów będzie podstawiony autobus, który zawiezie uczestników do Wyrzyska na "Kreatywne zabawy Andrzejkowe" - szczegóły na plakacie.
            Wyjazd sprzed szkoły o godz. 16.30

          • Dzień Zdrowego Jedzenia

          • W środę w naszej szkole obchodziliśmy dzień zdrowego jedzenia. Uczniowie przygotowywali w tym dniu zdrowe posiłki, najchętniej przyrządzali sałatki owocowe, ale też warzywne. Dla uczniów to nie tylko była dobra zabawa, ale też lekcja promująca zdrowy tryb życia. Samorząd uczniowski z okazji tego dnia przygotował dla każdej klasy dyplom za zaangażowanie w promowanie zdrowego jedzenia. Wszystkim klasom dziękujemy za tak rzetelne i sumienne branie udziału w prozdrowotnej akcji.

          • Spotkanie z panią leśnik

          • Nadleśnictwo Kaczory

            Dnia 14 listopada br. w naszej szkole odbyło się spotkanie dla uczniów klas 0-3 z panią leśnik Małgorzatą  Plata  z Nadleśnictwa Kaczory- st. specjalistą ds. edukacji leśnej i administracji.                                                                                      
             Jego celem było pogłębianie wiadomości uczniów  na temat pracy leśników, znaczenia lasów, wykorzystywania drewna w codziennym życiu, zagadnień dotyczących przystosowania zwierząt do zastałych zmian w związku z konieczną wycinką drzew oraz uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw jakie mogą zagrażać lasom ze strony człowieka.  Pani leśnik opowiedziała o swoim podstawowym obowiązku jakim jest troska o las. Mówiła  o zwierzętach i ptakach zamieszkujących to miejsce, o ich zwyczajach i potrzebach.                                      
            Dzieci miały możliwość obejrzenia jak wygląda wycinanie drzew z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu poparte pokazem modeli harwesterów-  maszyn wielozadaniowych, które  mogą nie tylko ścinać drzewa, ale również okrzesywać oraz przerzynać drewno na mniejsze kawałki. Ich precyzję prac zapewnia komputer pokładowy.   W czasie spotkania dzieci zadawały pani leśnik pytania, a zapytane udzielały odpowiedzi wykazując się swoją wiedzą przyrodniczą. Miały możliwość zobaczenia pomocy edukacyjnych wykonanych z drewna   i sklejki, a także rozpoznawały zwierzęta, w tym ptaki ( w postaci maskotek) po ich wyglądzie, upierzeniu i wydawanych odgłosach.                                                           
            W czasie spotkania dzieci zadawały pani leśnik pytania,  a zapytane udzielały odpowiedzi wykazując się swoją wiedzą przyrodniczą.                                                                                                 
             Na koniec spotkania otrzymały puzzle i klasową maskotkę- zwierzę leśne, a starsi breloczki oraz zaproszenie do udziału w zajęciach edukacyjnych na terenie Nadleśnictwa Kalina.                                                                                                                                                 
            Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Kaczory  za przeprowadzenie ciekawej prelekcji dla uczniów naszej szkoły.

             

             

          • „Czytamy młodszym kolegom”

          • Już po raz kolejny, w ramach akcji: „Czytamy młodszym kolegom”, uczniowie starszych klas przygotowali dla przedszkolaków ciekawą opowieść. Tym razem była to historia o św. Marcinie, którego święto obchodziliśmy 11 listopada.

            Historia żołnierza, który podarował połowę płaszcza żebrakowi tak bardzo spodobała się dzieciom, że uczniowie kl. VII: Zofia Bura i Wojtek Zdanowicz czytali ją czterokrotnie.

            Miejmy nadzieję, że postawa świętego Marcina zachęci i nas do dzielenia się z innymi.

          • V GMINNY KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ „W pieśni wolność”

          • „ Płomień rozgryzie malowane dzieje,

            Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,

            Pieśń ujdzie cało”

             

             Tymi słowami 10 listopada 2023 r. rozpoczęto V Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej, który został zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza w Falmierowie oraz Gminę Wyrzysk, która ufundowała nagrody. Adresatami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych, znajdujących się na terenie naszej gminy. Wykonawcy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych. W wokalnych zmaganiach wzięło udział 17 solistów. Celem konkursu było: przywrócenie naszej zbiorowej pamięci, niektórych zapomnianych już pieśni patriotycznych, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju, rozwijanie umiejętności i zdolności muzycznych, integracja dzieci i młodzieży Gminy Wyrzysk oraz promowanie młodych talentów. 

                 Przed rozpoczęciem konkursu wysłuchano krótkiej części artystycznej, ukazującej okoliczności powstawania wybranych pieśni patriotycznych. Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły, mgr Anna Małek, która serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych na uroczystości i podkreśliła, że „ Konkurs Pieśni Patriotycznej stał się już tradycją naszej szkoły. Zachęcała do śpiewania pieśni patriotycznych gdyż w nich zawarta jest historia naszego kraju ”.Dyrektor Szkoły podziękowała też fundatorowi nagród – Gminie Wyrzysk i serdecznie powitała Panią Burmistrz Wyrzyska Bogusławę Jagodzińską, która zaszczyciła nas swoją obecnością. Następnie przedstawiła skład Jury, a więc panią Wiktorię Sokół, studentkę trzeciego roku Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, absolwentkę Szkoły Muzycznej w Bydgoszczy, która pełniła funkcję przewodniczącej Jury, pana Ryszarda Sella – nauczyciela historii, Radnego Gminy Wyrzysk oraz księdza i katechetę Adriana Piecucha ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny w Górce Klasztornej.

            Nad przebiegiem uroczystości czuwali uczniowie klasy VI– Amelia Mrotek i Oleg Kowalski, którzy przypomnieli zasady konkursu. Potem nastąpiło losowanie kolejności występów. Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych. Uczestnicy konkursu zaprezentowali pieśni pochodzące z najróżniejszych okresów historycznych- jedne bardziej, inne mniej znane. Jedne współczesne, inne sprzed wieków, lecz wszystkie opowiadały o miłości do Ojczyzny na przestrzeni wieków. 

               Po owocnych obradach głos zabrała przewodnicząca Jury, dokonując podsumowania konkursu. Ostatecznie, laureatami V Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej zostali:

             

            • w kategorii klas I-III;

             

            I miejsce - Maja Murach  - SP Glesno

            II miejsce - Franciszek Tomczyński- SP Osiek nad Notecią

            III miejsce - Olga Goła - SP Falmierowo

             

            Wyróżnienia :
             

            I wyróżnienie - Antonina Piszczek – SP Falmierowo

            II wyróżnienie - Lena Perek – SP Glesno

            III wyróżnienie - Maya Kędziora – SP Osiek nad Notecią         

             

            w kategorii klas IV-V;
             

            I miejsce - Zofia Piszczek – SP Falmierowo

            II miejsce - Olena Kusz – SP Osiek nad Notecią

            III miejsce - Nadia Goła – SP Falmierowo
             

            • w kategorii klas VI-VII 

            I miejsce                - Maja Ryczek- SP Falmierowo

            II miejsce              - Mateusz Bromek - SP Kosztowo

            III miejsce             - Amelia Koszuta - SP Kosztowo

            Na zakończenie Pani Dyrektor Anna Małek podziękowała Jury za pracę w Komisji, opiekunom za przygotowanie uczniów do udziału w konkursie, a uczestnikom za wspaniały występ. Stwierdziła, że „ Konkurs Pieśni Patriotycznej był wspaniałą okazją do krzewienia wartości historycznych, patriotycznych, ale również doskonałą okazją do integracji środowisk szkolnych. Wszystkim solistom pogratulowała i życzyła dalszych sukcesów, zachęcając w ten sposób do wzięcia udziału w następnym konkursie za rok.” Podziękowania i słowa uznania wyraziła też Pani Burmistrz, kierując je do uczestników, opiekunów, organizatorów i przedstawicielek Rady Rodziców   – pani Patrycji Piszczek oraz pani Marii Jakubowskiej za pomoc i słodki poczęstunek. Wszystkich obdarowała drobnymi upominkami.   
            Dziękujemy też pani Renacie Bednarek za zaangażowanie  w przygotowaniu dekoracji.

            Zdjęcia: FB Burmistrza Wyrzyska

          • Święto Niepodległości

          • Dnia 08 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Falmierowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klasy 5 przygotowali i przedstawili montaż słowno-
            muzyczny. Recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Z piosenką i wierszem wystąpiły również przedszkolaki pod opieką Pani Pauliny Krzyckiej.
            Prezentowane utwory wprowadziły wszystkich w podniosły nastrój. Dzień ten był lekcją historii. Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości daliśmy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Przywołaliśmy sylwetki osób takich jak: Wojciech Korfanty, Józef Piłsudski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Józef Haller czy Edward Rydz-Śmigły. Kolejny raz przeżywaliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli, nasza ojczyzna powróciła na mapęEuropy.
            Apel zorganizowała Pani Anna Małek - wychowawczyni klasy 5, o oprawę muzyczną zadbała Pani Halina Urban, a dekoracje przygotowała Pani Elżbieta Knioła.

          • Do hymnu

          • Z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło konkurs śpiewu hymnu państwowego dla dzieci młodszych. Konkurs miał na celu promowanie patriotyzmu i szacunku dla symboli narodowych wśród najmłodszych oraz kultywowanie polskości i tradycji narodowych. Udział w konkursie wzięli wybrani uczniowie klas I-III naszej szkoły. Warunkiem przystąpienia do konkursu była znajomość trzech zwrotek hymnu. Konkurs odbył się 8 listopada br. i polegał na nagraniu oraz przesłaniu filmiku z wykonaniem hymnu państwowego. Wszelkie warunki zgodnie z regulaminem zostały spełnione i teraz czekamy na wyniki. Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni na stronie internetowej Ministerstwa oraz nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi.
            Trzymamy kciuki za naszych najmłodszych !

            10 listpada wzięliśmy udział w kolejnej akcji. Tym razem było to "Szkoła do hymnu". Znaleźliśmy się w gronie  prawie 20 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, w  których  o symbolicznej godzinie 11:11 zabrzmiał hymn narodowy. Zaśpiewaliśmy wszystkie zwrotki, wyrażając radość z naszej niepodległości i dumę z bycia Polakami.

            Nasze nagranie można obejrzeć tutaj.