#LABOLATORIA PRZYSZŁOŚCI
Na lekcjach techniki klasa 5 z panią Joanną Śmigaj pracowała z krosnem zakupionym z projektu #LABOLATORIA PRZYSZŁOŚCI. Uczniowie doskonale radzili sobie z tkaniną na krośnie, ucząc się podstawowych technik tkackich. Projekt ten zapewnia nowoczesne narzędzia edukacyjne, które inspirują i rozwijają umiejętności uczniów w dziedzinie rzemiosła.
Tkamy na krośnie
- 2
Wycieczka do Poznania
27 listopada wczesnym rankiem uczniowie klas IV – VIII oraz uczennica klasy III wybrali się do Poznania, by w kinoteatrze „Apollo” obejrzeć spektakl na podstawie komedii Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Wszyscy z uśmiechem na twarzy słuchali wypowiedzi Papkina, Cześnika i Rejenta. Świetna gra aktorów spowodowała, że uczniowie w skupieniu obejrzeli całe przedstawienie. Następnie spacerem przez Stare Miasto, podziwiając piękno kamienic, ruszyliśmy do Muzeum Pyry. Tam czekały na nas warsztaty, podczas których każdy według swojego smaku doprawił ziemniaki, które potem trafiły do pieca, by na zakończenie zwiedzania stać się pyszną przekąską. Pani przewodniczka opowiedziała nam wiele ciekawostek dotyczących ziemniaków: skąd się wzięły w Polsce, ile mamy różnych gatunków, do czego można je wykorzystać oraz jakie potrawy przygotować. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na ciepły posiłek, by zregenerować siły. Wszyscy zadowoleni wróciliśmy do domów. W tym dniu uczniom towarzyszyli: p.Anna Małek, p.Bożena Janicka, p.Krystian Królak oraz p.Sylwia Tomczyk.
7
DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA
Andrzejki to jedyna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. Są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. I tak właśnie było też w naszej szkole .
26 listopada o godzinie 16 rozpoczęła się długo wyczekiwana impreza andrzejkowa dla klas IV-VIII. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunką p. Bożeną Janicką jako główny organizator imprezy zorganizował wiele ciekawych zabaw i konkursów, w których chętni uczniowie pokazali swoje wybitne umiejętności. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Wszyscy, pod opieką nauczycieli: Pauliny Krzyckiej, Agnieszki Posieczek, Krystiana Królaka i księdza Adriana Piecucha razem tańczyli i w miłej oraz ciepłej atmosferze spędzili czas.
4
Przedszkolaki poznają pracę listonosza
W tym tygodniu przedszkolaki poznały zawód listonosza oraz w jakich formach można otrzymywać paczki, gdzie wysyłamy listy i jak ważne jest to, aby list dotarł do odpowiedniego odbiorcy. Zostały zrealizowane zajęcia matematyczne, usprawniliśmy znajomość cyfr poprzez umieszczanie kopert w skrzynkach pocztowych. Wspominaliśmy także o uczuciach i o tym, jak ważne jest pomaganie, a zbliżający się okres Świąt Bożego Narodzenia ma nas umocnić w tym, że warto pomagać.
Zajęcia realizowane w ramach projektu „ Mogę być kim chcę”
4
Wycieczka klas młodszych do Urzędu Miejskiego w Wyrzysku
W ubiegłym tygodniu uczniowie klas I-III, pod opieką pani Renaty Nowickiej, pani Haliny Urban oraz pani Edyty Piwowarczyk, wzięli udział w wyjątkowej wycieczce do Urzędu Miejskiego w Wyrzysku. Celem wizyty było przybliżenie młodym obywatelom zasad funkcjonowania lokalnej administracji oraz uświadomienie im, jak istotną rolę w życiu miasta i gminy odgrywa urząd i jego pracownicy. Na miejscu grupę powitał Pan Burmistrz Marcin Piszczek, który w przystępny sposób opowiedział dzieciom o zadaniach i strukturze urzędu. Wyjaśnił, czym zajmują się poszczególne referaty, oraz przedstawił rolę Burmistrza i Rady Miejskiej w zarządzaniu gminą.Uczniowie zadawali liczne pytania, na które Pan Burmistrz cierpliwie odpowiadał. W spotkaniu uczestniczył również zastępca Burmistrza, Pan Wiesław Nowicki, który pokazał dzieciom swoje miejsce pracy i chętnie odpowiadał na kolejne pytania. Następnie oprowadził grupę po urzędzie, opowiadając o codziennych obowiązkach pracowników poszczególnych referatów. Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję zwiedzić wybrane pomieszczenia urzędu, takie jak Referat Inwestycji, Remontów i Gospodarki Komunalnej oraz Referat Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami. Dzieci dowiedziały się, czym zajmują się te referaty i jakie sprawy urzędowe można w nich załatwić. Szczególnie duże wrażenie zrobiła na uczniach wizyta w Sali Ślubów. Poznali rolę tego miejsca w organizacji ceremonii ślubnych, podziwiali elegancki wystrój oraz symboliczne elementy obecne w pomieszczeniu. Kolejnym punktem programu była Sala Sesyjna. Uczniowie dowiedzieli się, że to tutaj odbywają się spotkania, podczas których omawiane są różne pomysły i podejmowane kluczowe decyzje dla gminy. Po krótkim wprowadzeniu dzieci przeprowadziły próbną sesję, podczas której mogły wcielić się w role radnych i Burmistrza.
Na zakończenie wycieczki wszyscy udali się do Willi Starosty, obecnej siedziby Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska. Na miejscu serdecznie przywitał nas pan Piotr Holc – były wieloletni przewodniczący i radny Rady Powiatu w Pile. Podczas spotkania opowiedział nam o lokalnej historii oraz zaprezentował liczne pamiątki związane z regionem.
Serdeczne podziękowania kierujemy do pani Marzeny Radeckiej za nieocenioną pomoc w organizacji wyjazdu oraz za drobne upominki, które sprawiły radość dzieciom oraz panu Burmistrzowi i panu Radnemu za słodkie niespodzianki. Wycieczka okazała się nie tylko ciekawym przeżyciem, ale także wartościową lekcją na temat funkcjonowania samorządu lokalnego. Uczestnicy wrócili pełni wrażeń i wzbogaceni o nową wiedzę na temat działalności gminy.6
25 listopada Dzień Pluszowego Misia
Podczas obchodów Dnia Pluszowego Misia w oddziale przedszkolnym bardzo ważne było połączenie tematyki pomagania z tym właśnie świętem. Najpierw pani Paulina przeczytała opowiadanie o tym, że warto pomagać oraz w jaki sposób można to zrobić, a co najważniejsze , że nam samym – może to sprawiać radość i przyjemność. Każdy z przedszkolaków przyniósł do sali swojego ukochanego przyjaciela – misia. Jedni przedstawiali je z imienia, drudzy zaś po prostu nazywali jako miś. Najpierw dzieci zamieniły się w opiekunów i tak jak mamy prowadzą swoje małe dzieci – przedszkolaki prowadziły po śladach swoje misie – pomagając im podczas pokonywania trudności. Kolejną zabawą było sprawdzenie naszych umiejętności matematycznych – liczyliśmy misie: w czapkach, okularach, kokardach i niebieskich bluzeczkach. Na sam koniec pani Asia zaproponowała pracę plastyczną, wykonanie brzucha misia z miękkiej wełny. Każde dziecko samodzielnie wycięło misia i wykleiło brzuch! To był wspaniały dzień z naszymi małymi przyjaciółmi.
Dzień Pluszowego Misia zorganizowano w ramach projektu „Mogę być kim chcę”.
10
Dzień Życzliwości
21 listopada to szczególna okazja, by zastanowić się czy jesteśmy wobec siebie życzliwi, bo dziś na całym świecie świętowany jest Dzień Życzliwości i Pozdrowień oraz dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Z tej okazji nasza szkoła została ozdobiona plakatami i wydzierankami, a szare schody stały się kolorowe od życzliwych słów. Samorząd Uczniowski oraz chętni przygotowali dla koleżanek i kolegów odznaki życzliwości, które zdobiły uczniów. Można śmiało zaliczyć ten dzień do udanych, był pełen życzliwości, a na korytarzu było słychać słowa szacunku i wzajemnej życzliwości koleżeńskiej. Mam nadzieję, że nie tylko ten dzień był pełen miłych słów i gestów, ale od teraz każdy kolejny taki będzie.
1
Prawa Dziecka
19 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci a 20 listopada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Są to wyjątkowe dni– rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym roku mija 35 lat od tego ważnego wydarzenia. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. Samorząd uczniowski przygotował na te szczególne dni okolicznościową gazetkę zawierającą ważne informacje.
Dzień ten świętowaliśmy w związku z realizacją projektu „Mogę być kim chcę”.
"Narodowe Czytanie"
We wrześniu wzięliśmy udział w akcji "Narodowe Czytanie". W tym roku był to "Kordian" J. Słowackiego. W ramach podziękowań za udział w tym przedsięwzięciu dotarła do nas przesyłka z kancelarii Prezydenta - okolicznościowe wydanie tej książki wraz z listem i podziękowaniami od Prezydenta Andrzeja Dudy.
#Kordian#NarodoweCzytanie
VI GMINNY KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ „W pieśni wolność ”
„W pieśni wolność”
„Płomień rozgryzie malowane dzieje,
Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,
Pieśń ujdzie cało”
Tymi słowami 20 listopada 2024 r. rozpoczęto VI Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej, zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza w Falmierowie oraz Gminę Wyrzysk, która ufundowała nagrody. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych znajdujących się na terenie naszej gminy. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych, a na scenie zaprezentowało się aż 23 solistów. Celem konkursu było przywrócenie naszej zbiorowej pamięci niektórych zapomnianych pieśni patriotycznych, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju, rozwijanie zdolności muzycznych, integracja dzieci i młodzieży z Gminy Wyrzysk oraz promocja młodych talentów.
Przed rozpoczęciem konkursu uczestnicy i widzowie mieli okazję wysłuchać krótkiej części artystycznej,która przedstawiała okoliczności powstawania wybranych pieśni patriotycznych. Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły, mgr Anna Małek, która powiedziała: „Spotykamy się dzisiaj z okazji niedawno obchodzonego wielkiego święta patriotycznego, jakim jest Święto Niepodległości. Chcemy z pieśnią na ustach wyrazić radość z tego, że żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Jestem przekonana, że dzisiejsze wydarzenie z godnością uczci pamięć poległych, a w młodych sercach wzbudzi lekkie drżenie, będące świadectwem miłości do ojczyzny i szacunku do tradycji oraz upamiętni wydarzenia, które zmieniły losy naszego kraju.” Dyrektor serdecznie powitała zaproszonych gości, w szczególności Burmistrza Gminy Wyrzysk, Pana Marcina Piszczka, oraz Jury w składzie:
Pan Piotr Kuna – przewodniczący Rady Miejskiej w Wyrzysku,
Pan Ryszard Sell – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, założyciel i opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyrzysku,
ks. Adrian Piecuch – Misjonarz Świętej Rodziny w Górce Klasztornej, katecheta, organizator Góreckich Dni Młodości,
Pani Anna Dudziak-Plewa – przewodnicząca Jury, absolwentka edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, chórzystka, animatorka rytmiczno-muzyczna i właścicielka firmy „Światło na Sztukę”.
Nie zapomniała także o wykonawcach oraz ich opiekunach, którym podziękowała za ogrom pracy włożony w przygotowanie młodzieży. Dzieciom i młodzieży pogratulowałą talentu, odwagi oraz życzyła sukcesów. Nad przebiegiem uroczystości czuwali uczniowie klasy VII – Amelia Mrotek i Oleg Kowalski, którzy przypomnieli zasady konkursu. Po losowaniu kolejności występów uczestnicy przystąpili do rywalizacji. Repertuar był bardzo zróżnicowany – od współczesnych utworów po pieśni sprzed wieków. Wszystkie jednak łączyła wspólna tematyka: miłość do Ojczyzny wyrażona na przestrzeni różnych epok historycznych.
Po owocnych obradach głos zabrała przewodnicząca Jury, dokonując podsumowania konkursu. Ostatecznie, laureatami VI Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej zostali:- w kategorii klas I-III;
I miejsce: Maja Murach - SP Glesno
II miejsce: Klara Lipińska – SP Wyrzysk
III miejsce: Alicja Budnik - SP Falmierowo
Wyróżnienia : Monika Leleń, Eliza Olszewska - SP Osiek nad Notecią
- w kategorii klas IV-V;
I miejsce: Blanka Lemańczyk - SP Wyrzysk
II miejsce: Olena Kusz – SP Osiek nad Notecią
III miejsce: Olga Goła – SP Falmierowo
- w kategorii klas VI-VII
I miejsce: Cezary Grochowski - SP Wyrzysk
II miejsce: Zofia Piszczek – SP Falmierowo
III miejsce: Zuzanna Lewicz - SP Kosztowo
Wyróżnienie: Magdalena Jańczak- SP Wyrzysk
Zwracając się ponownie do młodych artystów i gości, Pani Dyrektor podkreśliła, że pieśni patriotyczne są jak zwierciadło dziejów narodu – odzwierciedlają najważniejsze momenty w historii państwa, ukazując proces kształtowania się tożsamości narodowej oraz dumy z ojczyzny. Przypomniała także słowa Georga Santayany: „Ci, którzy nie pamiętają o przeszłości, są skazani na jej powtarzanie”, podkreślając, jak ważne jest pielęgnowanie tradycji i pamięci historycznej. Na zakończenie Pani Dyrektor Anna Małek podziękowała Jury za zaangażowanie i pracę w Komisji Konkursowej, opiekunom za przygotowanie uczniów, a uczestnikom za ich wspaniałe występy.
Organizator konkursu, p. Halina Urban i Dyrektor Szkoły p. Anna Małek bardzo dziękują wszystkim, którzy włączyli się w organizację wydarzenia i bez których ten dzień nie mógłby się odbyć:
- panu Burmistrzowi za ufundowanie nagród
- Radzie Rodziców reprezentowanej przez Panią Agatę Sowę, za pomoc organizacyjną, ciasto i słodycze dla uczestników i Jury
- p. Bożenie Janickiej za przygotowanie dyplomów
- p. Elżbiecie Knioła za przygotowanie dekoracji
- MGOK w Wyrzysku – za udostępnienie i obsługę sprzętu nagłaśniającego
- pp. Małgorzacie Czesińskiej, Agnieszce Orylskiej i Henrykowi Bednarkowi za pomoc techniczną w przygotowanie konkursu.
18
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
Dnia 15 listopada br. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Tolerancji. Dzień ten stał się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób, nie tylko koleżanek i kolegów. Uczennice kl.VI przypomniały naszej społeczności szkolnej między innymi, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę, religię. Uczniowie mogli obejrzeć i przeczytać informacje na gazetce ściennej przygotowanej przez pedagoga szkoły - p. Elżbietę Kniołę.
Ci młodsi ( kl.0,1,2,3) pod okiem swoich wychowawczyń, obejrzeli filmy edukacyjne, m.in. „Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji”. Na drzwiach klas zostały rozwieszone ulotki na temat tolerancji. Przedszkolacy wykonali też plakat.
Mamy nadzieję, że podjęte działania pogłębiły wiedzę uczniów na temat tolerancji, stały się refleksją nad postawami wobec innych osób, otworzyły nasze serca, poruszyły strunę wrażliwości i pozwoliły spojrzeć na innych ludzi z wyrozumiałością. Celebrujmy naszą różnorodność, uczmy się i poznawajmy nasze różnice, wykorzystujmy je, aby łączyć całą ludzkość.
Bądźmy tolerancyjni !
Wyjazd do Zespołu Szkół w Łobżenicy
13 listopada br. uczniowie klasy ósmej, pod opieką p. Renaty Nowickiej, pojechali do Zespołu Szkół w Łobżenicy na odbywający się tam "Wielki Festiwal Wiedzy" dla uczniów szkół podstawowych. Dołączyła do nas także pani dyrektor - Anna Małek.
Spotkanie rozpoczęliśmy od obejrzenia spektaklu pt. "Róża Polska”, który nawiązywał do „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego do czasu, gdy Polska była pod zaborami, jednak ukazywał także sceny z I wojny światowej.
Następnie odbył się "pokaz mody szkolnej” i przedstawiono ofertę edukacyjną na następny rok szkolny.
Kolejnym punktem były zajęcia warsztatowe - uczniowie wraz z przedstawicielami szkoły uczestniczyli w różnego rodzaju warsztatach, np. chemicznych, dotyczących zdrowego odżywiania, pokazie nowych technologii. Był też czas na relaksację w Sali Doświadczeń Świata.
Wyjazd był okazją do poznania tej szkoły ponadpodstawowej, a także był elementem "Programu realizacji doradztwa zawodowego ..." w naszej szkole.5
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
Dnia 15 listopada w naszej szkole obchodziliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA. Celem przedsięwzięcia było przypomnienie sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Uczniowie klas III-VI rozwiązywali krótki sprawdzianik z tabliczką mnożenia. Każdy, kto odpowiedział na 5 pytań z losu, otrzymywał imienną legitymację z tytułem Eksperta Tabliczki Mnożenia. To nie tylko powód do dumy, ale i motywacja do dalszego doskonalenia swojej matematycznej wiedzy. Natomiast uczniowie, którym nie udało się pomyślnie zdać egzamin otrzymali zakładki z tabliczką mnożenia tak, aby mogli sobie utrwalić iloczyn liczb a w przyszłym roku otrzymać zaszczytny tytuł. Tabliczka mnożenia królowała w tym dniu również na lekcjach matematyki. Uczniowie grali w różne gry utrwalające jej znajomość np. mnożenie kości, „ja mam…”, kaczuszki z tabliczką mnożenia.
UCZENIE SIĘ MATEMATYKI NIE MUSI BYĆ NUDNE!!!
3
KONKURS NA SKARBONKĘ
Z okazji Światowego Dnia Oszczędzania, które przypada 31 października, w naszej szkole odbył się konkurs plastyczno - techniczny na zaprojektowanie i wykonanie własnej skarbonki z surowców wtórnych. Celem konkursu było pobudzanie kreatywności w uczniach, propagowanie ekologii i wykorzystywanie materiałów w postaci recyklingu. Komisja w składzie: p. Sylwia Tomczyk, p. Agnieszka Orylska i p. Bożena Janicka wybrały najlepsze prace spośród 14 pod względem użyteczności i estetyki oraz wykorzystanie materiałów recyklingowych:
Klasy 0-III
I miejsce: Amelia Nowak
II miejsce: Antonina Kowalska
III miejsce: Blanka Nowak
Wyróżnienie: Honorata Gólczyńska, Lena Ratka
Klasy IV-VIII
I miejsce: Nikola Grochowska
II miejsce: Julia Badura
III miejsce: Julia Ratka
Każdy uczestnik na podium otrzymał dyplom i drobną nagrodę rzeczową, a pozostali uczestnicy słodki upominek. Wszystkim uczestnikom konkursu gratuluję talentu i życzę wytrwałości w rozbudzaniu własnej kreatywności i pomysłowości.
Konkurs zorganizowany został w ramach realizacji zadania z projektu „Mogę być kim chcę”.
Rusz się
Październik to, zgodnie z zadaniami projektu „Zdrowe życie, pierwsza pomoc”, miesiąc aktywności ruchowej. Uczniowie klas młodszych rozpoczynali codziennie zajęcia gimnastyką poranną i wykonywali m.in. ćwiczenia zgodnie z ilością wyrzuconych oczek czy brali udział w tematycznej grze ruchowej „Wyprawa na Księżyc”. Również w trakcie zajęć śródlekcyjnych wykazywali się aktywnością ruchową podczas rymowanek, piosenek czy opowiadań. Uczniowie, którzy należą do lokalnego klubu sportowego „Sokół Kościerzyn” przybliżyli nam swoją działalność. Opowiadali o treningach, pokazywali elementy trików piłkarskich oraz zachęcali do aktywności fizycznej podając zalety i jej wpływ na ich życie. Również w czasie przerw na boisku szkolnym i w czasie lekcji wychowania fizycznego były zabawy ruchowe: skoki przez skakankę, biegi, rzuty piłką do celu, piłka nożna, pokonywanie toru przeszkód, gra w „Dwa ognie”. Kilku uczniów uczestniczy także w zajęciach tańca realizowanych na terenie naszej szkoły. Uczniowie kl. IV wykonali zadania z karty pracy „Moje ulubione ćwiczenia”, z podaniem uzasadnienia, a piątoklasiści uzupełnili kartę - „Moje codzienne ćwiczenia” zapisując przez tydzień rodzaj ćwiczenia i czas jego trwania. Wszystkie wymienione działania poprzedzone były obejrzeniem przez uczestników projektu prezentacji multimedialnej „Aktywność fizyczna. Rusz się”, dzięki której poznali i utrwalili najważniejsze aspekty dbania o zdrowie.
Motorem do podejmowanych zadań była nasza świadomość i wiedza, opierająca się na haśle „Ruch to zdrowie”, który m.in. korzystnie wpływa na przeciwdziałanie chorobom, na nasze samopoczucie, dobrostan psychiczny. A więc nadal inspirujmy i mobilizujmy się wzajemnie do podejmowania regularnych aktywności fizycznych.
10
Jesień widziana oczami uczniów
Tematy poruszane na lekcjach edukacji polonistycznej i przyrodniczej dotyczące jesieni były inspiracją do powstania wielu ciekawych prac. Uczniowie klasy II przy pomocy rodziców wyszukiwali informacje w Internecie, w książkach przyrodniczych na temat wybranego zwierzątka leśnego i robili z nich notatki. Niektóre prace były naprawdę obszerne, szczegółowe i powstały z nich miniksiążeczki z ilustracjami – brawo drugoklasiści! Była też wycieczka wokół szkoły, podczas której, musieli zaobserwować i nazwać rosnące drzewa i przeprowadzić wnikliwą obserwację jednego z nich.
Natomiast uczniowie klasy VII na lekcji plastyki, pod opieką p. Elżbiety Knioły, podczas realizacji tematu – Fotografia jako dziedzina sztuki – przy pomocy aparatów telefonicznych fotografowali zauważone w przyrodzie zmiany jesienne. Ich prace dotyczyły krajobrazów, pojedynczych liści, kwiatów, drzew, babiego lata, zauważonych owadów. Udało im się też uchwycić promienie słońca między gałęziami drzew i liści. Niektórzy z nich wykazali się naprawdę wielkim talentem. Ich prace można podziwiać na gazetce ściennej znajdującej się na górnym korytarzu.
Uczniowie klasy III, pod opieką p. Renaty Nowickiej, jesienne obserwacje w terenie prowadzili przy pomocy specjalnych lup. Dzięki nim mogli rozpoznawać i nazywać nie tylko znane im już owady i owoce, ale także poznać i zapamiętać nowe gatunki.
Przekonało nas to już kolejny raz, że lekcja poza ławką szkolną, też może być ciekawa i stanowić bogate źródło wiedzy i umiejętności.39
"Szkoła do hymnu"
W piątek, 8 listopada, podobnie jak w ubiegłych latach, wzięliśmy udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu” polegającej na wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego przed Narodowym Świętem Niepodległości.
CZYTAMY MŁODSZYM KOLEGOM
7 listopada br. w ramach akcji „Czytamy młodszym kolegom” wolontariuszki z kl. 5 Karolina Kowalska, Martyna Wojda, Blanka Zych zaprezentowały dzieciom z oddziału przedszkolnego opowieść o chorym kotku (znaną dobrze starszym czytelnikom jako wiersz Stanisława Jachowicza „Chory kotek”). Uczennice przeczytały tekst z podziałem na role wcielając się w narratora, chorego kotka oraz pana doktora. Po prezentacji utworu przyszedł czas na pytania do treści tekstu. Przedszkolaki bardzo dobrze poradziły sobie z tym zadaniem. Starsze uczennice przygotowały także zadanie dotyczące podziału na zdrową i niezdrową żywność. Okazało się, że i tym razem nie było trudności z jego wykonaniem.
Zwiększenie świadomości zdrowotnej od najmłodszych jest celem wypracowania postaw,
które będą towarzyszyć uczniom przez całe życie, jest jednym z kierunków polityki oświatowej na rok szkolny 2024/2025.2
UDZIAŁ W AKCJI „SZKOŁA PAMIĘTA”
Dnia 7 listopada bieżącego roku z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości w ramach akcji „Szkoła Pamięta” uczniowie należący do Samorządu Uczniowskiego, Wolontariatu oraz ochotnicy i opiekunowie p. B. Janicka, p. J. Bartol udali się do Kościerzyna Wielkiego, aby posprzątać skwer wokół pomnika upamiętniającego poległych mieszkańców wsi w czasie terroru faszystowskiego w latach 1939-1945.
Uczniowie wyposażeni w grabie, haczki, miotły, worki, rękawiczki ochoczo przystąpili do pracy, a po jej zakończeniu zapalili znicze i złożyli wiązankę pod pomnikiem.
Pragniemy serdecznie podziękować państwu Barbarze i Dawidowi Grochowskim za użyczenie niezbędnego sprzętu do prac porządkowych.
Udział w akcji „Szkoła Pamięta” to pielęgnowanie pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych związanych z historią regionu. Wpisuje się ona w realizację drugiego punktu polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025: „Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowaniem postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę (…).
"Z samorządem na Ty"
23 października br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pierwszym etapie konkursu "Z samorządem na Ty". W dniu 7. listopada br. p. Rysard Sell, który był organizatorem tego konkusu w naszej szkole, podsumował wynik tego etapu i wręczył uczestnikom dyplomy za udział i drobne upominki.
Archiwum Aktualności