W niedzielę, 29. 09. br. uczniowie naszej szkoły, na zaproszenie KGW w Dobrzyniewie wystąpili podczas imprezy środowiskowej pod nazwą "Święto Dyni".
Zaprezentowali program artystyczny, na który składały się wiersze i piosenki tematycznie związne z obchodzonym świętem oraz scenkę z kultowego filmu "Sami Swoi".
Dzieci zostały przygotowane przez pp. Elżbietę Kniołę, Renatę Nowicką i Halinę Urban.
Dziękujemy Kołu Gospodyń Wiejskich z Dobrzyniewa za zaproszenie
i poczęstunek.
Foto: FB Gmina Wyrzysk i FB Iwona Schulz Radna Rady Powiatu w Pile
Święto Dyni 🎃
- 2
„Wyprawa rycerska” na zamek w Malborku 🏰
Dnia 27.09.2024r. uczniowie klasy 3 i 5 wcześnie rano wyruszyli na wycieczkę edukacyjną do Malborka. W świetnych humorach dojechaliśmy na miejsce, gdzie przy kasach biletowych czekała na nas pani Magda Olbryś - przewodnik po zamku.
Nie było to jednak tradycyjne zwiedzanie zamku z przewodnikiem. Uczniowie zostali podzieleni na drużyny 5-6 osobowe i po wyjaśnieniu reguł rozpoczęli sami odkrywać tajemnice zamku, rozwiązując zagadki, rebusy i krzyżówki przygotowane specjalnie dla nich. Rozwiązując zadania, musieli poruszać się zgodnie z kierunkiem wytyczonym w grze „wyprawa rycerska”. Uczniowie w ten sposób zwiedzili sami zamek niski, średni i wysoki. Podziwiali kaplice, sale poselskie, wystawę bursztynów czy ogrody różane Wielkiego Mistrza Zakonu. Była to ekscytująca lekcja historii, która zostanie na długo w pamięci uczniów naszej szkoły.
Po świetnej zabawie, ruszyliśmy na „podbój” sklepików z pamiątkami, gdzie uczniowie zakupili różne części uzbrojenia wojsk krzyżackich i polskich: miecze, hełmy, tarcze, łuki… Chłopcy zamienili się w młodych rycerzy, a dziewczęta w młode damy z kolorowymi kryształami w naszyjnikach.
W drodze powrotnej odbył się już tradycyjnie konkurs, podczas którego uczniowie odpowiadali na wiele pytań związanych z wycieczką. Prawidłowe odpowiedzi nagradzane były drobnymi pamiątkami: magnesami z Malborka, breloczkami czy podkładkami korkowymi z zamkiem w tle. Ogłoszono również konkurs na najładniejsze zdjęcie zrobione podczas wycieczki.
Opiekę nad uczniami podczas wycieczki sprawowały panie: Joanna Berndt, która była również organizatorem i przewodnikiem wycieczki do Malborka oraz pani Renata Nowicka.
18
Standardy ochrony małoletnich
We wrześniu w klasach I – III i w przedszkolu psycholog szkolna, p. Edyta Piecyka, wychowawcy i pedagog przedstawiają, w formie przystępnej dla dzieci, standardy ochrony małoletnich. Zachowania dozwolone i niedozwolone są dzieciom dobrze znane, choć jest potrzeba ich utrwalenia w praktyce.
Z życia przedszkolaków...🛑
W oddziale przedszkolnym rozmawialiśmy na temat bezpieczeństwa podczas wychodzenia na spacer oraz o sytuacjach, w których możemy się znaleźć np. spotkanie osoby nieznajomej, która wręcza nam coś słodkiego. Omawialiśmy zachowania, które są w danej chwili prawidłowe. Wspólnie wybraliśmy się na spacer, aby przypomnieć sobie jak przechodzi się na drugą stronę ulicy oraz jakie zasady towarzyszą bezpiecznemu poruszaniu się. Ten tydzień minął już w jesiennej atmosferze, każdy z nas przyniósł dary jesieni i wykonał piękne prace plastyczne o tematyce jesiennej.
7
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Dnia 25 września 2024r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uprawnionych do głosowania było 53 uczniów, frekwencja wyniosła 88,7%.
Spośród zgłoszonych kandydatur uczniowie wyłonili prezydium SU w składzie:
Przewodniczący SU Zdanowicz Wojciech klasa VIII
Wiceprzewodnicząca SU Kotarak Maja klasa VIII
Skarbnik Dutkiewicz Bartosz klasa VIII
Członek – osoba wspierająca Piszczek Zofia klasa VI
Członek – osoba wspierająca Dróbka Zuzanna klasa VI
Głosy liczyła komisja wyborcza w składzie: Weronika Grochowska, Zofia Bureta, Jakub Barabasz.
Nowym przedstawicielom SU życzymy owocnej pracy w roku szkolnym 2024/2025.
Pierwsza pomoc ⛑️
W roku szkolnym – 2024/2025 jednym z kierunków polityki oświatowej państwa jest "Edukacja prozdrowotna w szkole - kształtowanie zachowań służących zdrowiu, rozwijanie sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej, nauka udzielania pierwszej pomocy". Od 1 września 2024 r. także w klasach 1 - 3 muszą być realizowane zagadnienia dotyczące pierwszej pomocy.
Uczniowie klas 2 i 3, pod opieką swoich wychowawczyń pań: Elżbiety Knioły i Renaty Nowickiej, we wrześniu przypomnieli sobie numery alarmowe do służb ratunkowych, podstawowe zasady dotyczące postępowania w sytuacji, gdy zauważą wypadek, kogoś poszkodowanego oraz poznali czym jest tzw. pozycja boczna ustalona. Próbowali też praktycznie w takiej pozycji ułożyć koleżankę czy kolegę.
W następnych miesiącach będą poznawali kolejne tajniki udzielania pierwszej pomocy, m.in. czym jest i jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo - oddechową, jak radzić sobie w przypadku złamań, skaleczeń i inne.
Zajęcia są prowadzone też w ramach projektu "Zdrowe życie i pierwsza pomoc".3
Dzień Języków Obcych po niemiecku
Dnia 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych i z tej okazji w naszej szkole dnia 25 września przeprowadzone zostały konkursy z zakresu wiedzy o krajach niemieckojęzycznych, które przeprowadział pani Agnieszka Masojć. Uczniowie klas 7 i 8 musieli się wykazać wiedzą na temat Niemiec, Szwajcarii, Austrii i Lichtensteinu . Najlepsi okazali się: Jakub Ryczek, Remigiusz Dudziak, Amelia Mrotek i Wojciech Zdanowicz. W tym dniu uczniowie wykonali również plakaty na temat wybranych krajów europejskich. Wszystkim gratulujemy wygranej i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach!
Młodzieżowa Rada Miejska
W piątek 20 września odbyła się IV sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyrzysku, w której uczestniczyła nasza uczennica Zofia Bureta pod opieką pani Sylwii Tomczyk.
Najpierw młodzi radni spotkali się z włodarzami gminy w miejscu, w którym powstanie Skatepark zainicjowany przez poprzednią kadencję rady. Następnie wszyscy udali się do Urzędu Miasta i Gminy by w sali sesyjnej odbyć naradę MRM. Przewodnicząca oraz poszczególne komisje przedstawiły swoje sprawozdania z działalności międzysesyjnej. Młodzież w tym dniu miała okazję spotkać się z różnymi gośćmi. W spotkaniu uczestniczyli: pan Adam Luboński - poseł na Sejm RP, pani Hanna Łapacz – kierownik M_GOPS w Wyrzysku, pan Piotr Holc – wieloletni przewodniczący TPW oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Wyrzysku pan Piotr Kuna i jego zastępca pan Stefan Wełniak. Po spotkaniu uczestnicy udali się do Izby Pamięci by obejrzeć eksponaty i posłuchać ciekawostek na temat Wyrzyska.
Dzień Języków Obcych zespołowo oraz z TIK
26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków i z tej okazji klasy 5 – 8 pod kierunkiem nauczycielki j. angielskiego Pani Anny Małek wzięły udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „European Day of Languages”. Anglistka przygotowała wystawę interaktywną w języku angielskim dotyczącą języków używanych w Europie – na planszach znajdowały się różne ciekawostki oraz kody QR, które po zeskanowaniu przenosiły uczniów w świat wirtualny, gdzie mogli usłyszeć rodzimych użytkowników mówiących w swoich natywnych językach lub obejrzeć krótką lekcję, poznać różne alfabety, wysłuchać piosenki albo nauczyć się liczyć do 10 np. po fińsku. Po przestudiowaniu informacji znajdujących się na planszach oraz w Internecie, uczniowie otrzymali do rozwiązania quiz zawierający 15 pytań w j. angielskim, a udzielając odpowiedzi mogli korzystać ze słowników online.
Klasy 5 - 8 wzięły udział w Quizie wiedzowym - uczniowie zapoznawali się z materiałami zamieszczonymi na korytarzu i odpowiadali na 15 pytań dotyczących języków europejskich. Cały Quiz odbywał się w j. angielskim. Udział wzięło 17 uczniów klas 5 - 6 oraz 13 uczniów klas 7 - 8. Na wyróżnienia zasłużyły:
Kategoria 5 - 6:
I m. Blanka Zych
II m. Dominik Kozioł
III m. Aleksander Mrotek i Michał Kowalski
Kategoria 7 - 8
I m. Weronika Grochowska, Oleg Kowalski, Amelia Mrotek
II m. Bartosz Dutkiewicz
III m.Remigiusz Dudziak
Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami oraz drobnym upominkiem od nauczycielki p. Anny Małek
Dodatkowo klasa siódma sprawdziła stan swojej wiedzy o krajach europejskich biorąc udział w grze, w której uczniowie rywalizowali ze sobą w dwóch zespołach. Zadaniem każdego zespołu było wylosowanie pytania w j. angielskim i udzielenie jak najszybciej prawidłowej odpowiedzi pełnym zdaniem. Uczniowie mieli okazję współpracować oraz uczyć się nawzajem od siebie co wzbudziło ich entuzjazm, a jak wiadomo, w pozytywnej atmosferze lepiej się zapamiętuje.
W trakcie zajęć realizowano projekt "Mogę być kim chcę".8
Lekcja angielskiego inaczej. # Laboratoria Przyszłości
Klasa 5 pod opieką nauczycielki j. angielskiego Pani Anny Małek wybrała się na wirtualny spacer po stolicy Wielkiej Brytanii. Korzystając z okularów VR zakupionych z programu Laboratoria Przyszłości uczniowie mieli możliwość poczuć klimat centrum Londynu i zwiedzić jego najbardziej znane zabytki np. Big Ben, Houses of Parliament, London Eye, Trafalgar Square, Piccadilly Circus, the Globe Theatre, Tower Bridge, Stonehenge. Poza tym obejrzeli również wschód słońca w Londynie oraz dowiedzieli się jak są zbudowane charakterystyczne brytyjskie czerwone skrzynki pocztowe. Taka lekcja z pewnością zasieje ziarno ciekawości i będzie dodatkową motywacją, aby zgłębiać tajniki j. angielskiego.
"Sprzątanie świata"
W dniach 20 – 22 września 2024 r. przypada 31. finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Na straży czystej ziemi. Od 1994 roku”.
Uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców sprzątali swój kawałej Małej Ojczyzny w piątek, 20. września. Mamy nadzieję, że posprzatane tereny pozostaną takie jak najdłużej. Nie chodzi przecież o to, żeby tych akcji organizować jak najwięcej. Rzecz w tym, żeby ich liczba malała i żeby stawały się coraz mniej potrzebne. ☘️🍃🌳🪴🌼🌻7
Pomoc powodzianom
Dzięki współpracy z OSP Wyrzysk zorganizowaliśmy zbiórkę dla powodzian. Dary, które zostały zebrane w piątek odebrali strażacy z OSP w Wyrzysku. Dziękujemy wszystkim darczyńcom. Warto pomagać! ❤️
„Przedszkolakiem być, to świetna sprawa!"
20 wrzesień to dla wszystkich Przedszkolaków dzień pełen wrażeń! Właśnie tego dnia w naszej grupie Pszczółki wspólnie z paniami mieliśmy mnóstwo atrakcji, najpierw były gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu dzięki sprzyjającej nam pogodzie. Następnie przybył do nas gość - Młodziutki Misiu , który zatańczył z nami piosenki i bawił się chustą animacyjną. Na koniec otrzymaliśmy słodkości, dyplom oraz każdy otrzymał kolorową piłkę. To był świetny dzień!
14
Zajęcia muzyczne w przedszkolu
Dzisiaj w naszym oddziale przedszkolnym mieliśmy wyjątkowego gościa, była to pani Anna Dudziak - Plewa, która poprowadziła dla dzieci zajęcia rytmiczno-muzyczne. Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Wszystkim dopisywał świetny humor. Pani Ania pokazała instrumenty, a podczas gry na pianinie dzieci odgrywały różne role: np. gasiły pożar, uratowały kotka. Dzięki takim zajęciom z muzyką graną na żywo dzieci świetnie się rozwijają. Zajęcia zorganizowane zostały w ramach projektu „Mogę być kim chcę”.
Światowy Dzień Fryzjera
Światowy Dzień Fryzjera, znany również jako Dzień Fryzjera, to międzynarodowe święto obchodzone przez fryzjerów i stylistów na całym świecie. Jest to okazja do docenienia pracy fryzjerów, którzy nie tylko dbają o wygląd swoich klientów, ale także często pełnią rolę słuchaczy i doradców. 16 września w naszej szkole został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski konkurs na najbardziej szalone uczesanie, oto wyniki:
Klasa I Wojciech Radecki
Klasa II Julia Dróbka
Klasa III Lena Ratka
Klasy IV-VIII
1. miejsce Bartosz Dutkiewicz
2. miejsce Lena Konopa
3. miejsce Mikołaj Grochowski
Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie i pomysłowość.
Lekcja z #LaboratoriumPrzyszłości
Lekcja fizyki nie musi być nudna! Dzięki okularom VR zakupionym w ramach projektu Laboratoria Przyszłości uczniowie mogą poznawać świat w ciekawy sposób. Młodzież z klasy VIII, pod opieką p. B. Janickiej, odkrywała budowę atomu w sposób innowacyjny. Uczniowie byli bardzo zaciekawieni lekcją i dopytywali o kolejną.
Zbiórka dla powodzian
Nasza szkoła włącza się w akcję druhów z OSP w Wyrzysku. Samorząd Uczniowski i Koło Wolontariatu proszą o dostarczenie do najbliższego piątku - 20.09. - darów dla powodzian.
Szczegóły na poniższym plakacie.
Liczymy na Wasze wielkie❤️.
POLSKIE KROPKA, ANGIELSKIE DOT, NIEMIECKIE PUNKT…
Kropka – niby tak niewiele, a jednak bardzo dużo… Mały punkt, który ma bardzo ważne znaczenie. Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości.
Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników.
Opowiastka zawarta w “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto, obecnie, jest obchodzone już w 108 krajach. Ta inicjatywa ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość uczniów, zachęcać ich do tworzenia. Dlatego w naszej szkole także obchodzimy to święto. Uczniowie wszystkich klas oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wykonali prace plastyczne z kropek zrobionych farbami i patyczkami do uszu stworzyli prawdziwe dzieła sztuki.
Drugo - i trzecioklasiści wykorzystali swoje prace czasie zajęć sportowych - ćwicząc tak, jak im nakazywała "Kropka".
Uczniowie klasy trzeciej, przy okazji tego dnia poznali też techniki malarskie używane przez Aborygenów, relizując tym samym jedno z zadań projektu "STEAM w edukacji wczesnoszkolnej".
Na języku angielskim uczniowie klas 4 i 8 wykazali się kreatywnością dekorując własną kropkę. Uczniowie kl. 8 ozdobili nimi drzwi klasy matematycznej a klasa 4 przekazała swoje prace wychowawczyni na klasową gazetkę.
Dla dzieci z oddziału przedszkolnego wspólne zabawy z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki przygotowali także wolontariusze z klasy V i VI. Przedszkolacy chętni wzięli w nich udział odkrywając swoje talenty, poznając mocne strony, pobudzając wyobraźnię, a następnie ze swoją Panią bawili się chustąanimacyjną oraz stworzyli z kropek piękne prace - zupełnie jak Vanshti - dziewczynka która nie wierzyła w swój talent, a przecież każdy z nas ma swój ukryty...
Obchody Międzynarodowego Dnia Kropki realizowane są z projektu „Mogę być kim chcę".20
Tańczyć każdy może!
W środę w naszej szkole odbyły się zajęcia pokazowe z instruktorką Skakanka Dance. Zajęcia miały na celu pokazać, jak wygląda zawód instruktora tańca i zachęcić uczniów do korzystania z oferty zajęć pozalekcyjnych, które będą się odbywały na terenie naszej szkoły. Takie zajęcia były też w naszej szkole w poprzednim roku szkolnym. 🕺💃
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Mogę być kim chcę”.
4
Narodowe Czytanie 2024
„O gdyby się tak wedrzeć na umysłów górę,
Gdyby stanąć na ludzkich myśli piramidzie
I przebić czołem przesądów chmurę,
I być najwyższą myślą wcieloną…”
Juliusz Słowacki „Kordian”
Kolejny już raz przystąpiliśmy do Narodowego Czytania. W tym roku utworem wyróżnionym został „Kordian” Juliusza Słowackiego. Ósmoklasiści ubrani w odświętne stroje z fragmentami tekstu w dłoniach zatopili się w lekturze. Odczytywali kolejne linijki tekstu w towarzystwie pani dyrektor Anny Małek oraz polonistki pani Sylwii Tomczyk.
1
Archiwum Aktualności