We wtorek, 6. czerwca, w godzinach 10.00 - 12.30 zapraszamy na tzw. "drzwi otwarte" i zajęcia integracyjne dzieci, które od września będą uczęszczały do oddziału przedszkolnego.
W tym samym czasie 6 - latki będą miały zajęcia dla przyszłych pierwszoklasistów.
Fluzoryzacja
31. maja br. od godz. 11.30 będzie prowadzona w szkole fluoryzacja zębów.
Egzamin ósmoklasisty -
POWODZENIA!!!
Wycieczka do Warszawy
W środę 10 maja klasa 8 wraz ze Szkołą Podstawową z Wyrzyska pod okiem pani Joanny Berndt i pani Bożeny Janickiej oraz dwoma innymi opiekunami ze szkoły z Wyrzyska, wybrała się na wycieczkę trzydniową do Warszawy.
W pierwszym dniu wycieczki (10.05.) uczniowie mieli spotkanie z przewodnikiem, który pokazał większość Warszawy m.in. Stare Miasto, Barbakan, Pomnik Małego Powstańca, Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza, Teatr Narodowy oraz Ogród Saski. Po spotkaniu z przewodnikiem cała grupa z opiekunami wjechała na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki. W godzinach wieczornych uczestnicy wycieczki zameldowali się w hotelu "Fotex" w Ząbkach i zjedli pyszną obiadokolację.
Drugiego dnia (11.05.) cała grupa o 7.30 miała śniadanie, które było w formie szwedzkiego stołu. Po posiłku wsiedli do autokaru i wyruszyli w stronę Stadionu Narodowego. W trakcie zwiedzania zobaczyli szatnię piłkarzy, salę konferencyjną i replikę pucharu mistrzostw Polski. Po zwiedzeniu stadionu pojechali do centrum, aby zobaczyć Zamek Królewski, w którym podziwiali mnóstwo cennych rzeźb, obrazów oraz mebli z czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Kolejnym etapem wycieczki był Wilanów, tam zobaczyli Rezydencję Jana III Sobieskiego i spacerowali po ogrodach. Na zakończenie dnia uczniowie w ramach niespodzianki pojechali do Stacji Grawitacji – parku trampolin, parku linowego i ścianek wspinaczkowych.
Ostatniego dnia wycieczki do Warszawy (12.05.) przygodę zaczęli od nauki poprzez zabawę, inaczej mówiąc pojechali do Centrum Nauki Kopernik, które jest jednym z najpopularniejszych interaktywnych kompleksów edukacyjnych w Polsce. Następnie weszli na dach Biblioteki Uniwersyteckiej, by spacerować po tamtejszych ogrodach. Z dachu biblioteki mogli zrobić piękne zdjęcia. Uczniowie mieli okazję również zobaczyć na żywo Syrenkę Warszawską z legendy ,,O Warsie i Sawie’’. Ostatnim etapem zwiedzania były Łazienki Królewskie, gdzie podziwiali m.in. wnętrza Pałacu na Wyspie czy pomnik Fryderyka Chopina.
Mimo, iż plan wycieczki był bardzo napięty, wszyscy dobrze się bawili i wrócili do domu zmęczeni, lecz zadowoleni. Pani Joanna Berndt zadbała o to, aby uczniowie zapamiętali z tej podróży jak najwięcej organizując codziennie konkursy z nagrodami, które polegał na pokazaniu swojej wiedzy o Warszawie.
78
Tydzień języka angielskiego
Od 24 do 28 kwietnia w naszej szkole odbył się Tydzień Języka Angielskiego prowadzony przez panią Annę Małek. Termin został wybrany z powodu dwóch ważnych dat:
- 23 kwietnia – Dzień Św. Jerzego patrona Anglii,
- 06 maja w Wielkiej Brytanii odbywała się ceremonia koronacji nowego króla Karola III.
Podczas tygodnia lekcje j. angielskiego obfitowały w liczne atrakcje. Uczniowie korzystali z gier anglojęzycznych, układali puzzle, pracowali w parach i grupach. W klasie ósmej przeprowadzono lekcję metodą stacji w formie Escape Room z kodami QR – uczniowie pracując w grupach musieli znaleźć ukryte zadania, rozwiązać je prawidłowo, a z rozwiązań utworzyć kod do skrzyni, która zawierała nagrody dla najszybszej drużyny. Nauczycielka wykorzystywała również Trimino – trójkątne domino, które jest utrudnioną formą klasycznej wersji domino. W wyniku dopasowania trzech stron każdego kafelka uczniowie układają różne kształty – bryły, gwiazdy lub trójkąty. Odbyły się lekcje kulturowe, w których motywem przewodnim był Londyn.
1 poniedziałek – Na korytarzu pojawiła się wystawa Ciekawostki o Londynie z kodami QR, pod którymi ukryte były informacje, filmiki, wskazówki niezbędne do wykonania zadań zaplanowanych na wtorek.
2 wtorek – Czas na QUIZ – chętni uczniowie otrzymali karty z pytaniami do informacji z wystawy, niezbędne było wykorzystanie smartfonów w celu znalezienia ważnych informacji – za najszybsze udzielenie prawidłowych odpowiedzi przewidziane były nagrody.
3 środa – Jak dobrze znacie hymn Wielkiej Brytanii? – uczniowie w klasach wysłuchiwali kilku różnych hymnów, następnie wybierali tylko brytyjski. W tej konkurencji najlepiej poradziła sobie klasa 6 uzyskując wynik 83%, kolejno ex aequo klasa 7 i 8 z wynikiem 64%. Kolejnymi zadaniami było: ułożenie zwrotki hymnu z rozsypanki oraz dopasowanie wersów do tłumaczeń na j. polski. Tutaj najlepszy wynik należy do klasy 8 – czworo uczniów udzieliło właściwych odpowiedzi. Następnie ex aequo klasa 7 i 4 – w każdej prawidłowo odpowiedziało dwoje uczniów.
4 czwartek – Dzień brytyjskiej flagi - uczniowie ubrali się w kolory związane z flagą brytyjską – granatowy, biały i czerwony - mogli również oprócz ubrań wykorzystać różnego rodzaju gadgety np. flagi itp. Najlepiej zaprezentował się Oleg Kowalski z klasy 5. Natomiast w kategorii klas najwięcej uczniów w biało-czerwono-granatowych kolorach było w klasie 4 – 92%.
5 piątek – English tea time – w sali 12 urządziliśmy herbaciane spotkanie, uczniowie mogli spróbować prawdziwie angielskiej herbatki oraz przypomnieć sobie zasady savoir vivre obowiązujące przy stole. W międzyczasie uczniowie obejrzeli krótki filmik z ciekawostkami o Wielkiej Brytanii.
Został podsumowany konkurs wiedzy o Londynie:
I miejsce Albert Dudziak z kl. 8
II miejsce Oskar Tadych z kl. 8 oraz Kacper Krzywański z kl. 7
III miejsce Ksawery Daniel z kl. 7
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez nauczycielkę j. angielskiego.
Przez cały tydzień obowiązywał konkurs plastyczny: „Jak dobrze znamy idiomy (powiedzenia) angielskie”. Uczniowie wybierali angielskie powiedzenie np. It’s on the tip of my tongue (Mam to na końcu języka) wpisywali je na kartce A4 i ilustrowali znaczenie namalowanym samodzielnie rysunkiem. Najlepsze prace zostaną nagrodzone!
Tydzień języka angielskiego bardzo podobał się uczniom. Zaangażował całą społeczność uczniowską w poznawanie języka i kultury najczęściej używanego języka obcego na świecie.
17
Tydzień Bibliotek
Co roku jest organizowany tzw. Tydzień Bibliotek,. Tegoroczne hasło brzmi „Moja, Twoja, Nasza -BIBLIOTEKA!”.
Uczniowie klas 1 i 3 z wychowawczyniami pp. E. Knioła i R. Nowicką skorzystały z zaproszenia Biblioteki Publicznej w Wyrzysku i udały się 11. maja na wycieczkę do niej.
W trakcie spotkania utrwalaliśmy m.in. zasady panujące w bibliotece, różnice między biblioteką, księgarnią i antykwariatem.
Obejrzeliśmy najnowsze i najstarsze egzemplarze, jakie można znaleźć w wyrzyskim zbiorze bibliotecznym.
Dzieci rozwiązywały też klamabury - i ta część spotkania dostarczyła największych emocji. Chętni mogli też przeczytać fragmenty książek.
Wyjazd był świetną okazją do podkreślenia jak duże znaczenie ma czytanie oraz do przybliżenia zawodów związanych z książkami takich jak bibliotekarz, księgarz, antykwariusz, pisarz, ilustrator, introligator.
14
"Czyste powietrze wokół nas"
Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w programie „Czyste Powietrze wokół nas” Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej z Poznania. Celem przeprowadzonych warsztatów było wzmocnienie wiedzy ogólnej o tematyce palenia papierosów oraz ich szkodliwości dla zdrowia, a także wiedza o zanieczyszczeniach powietrza. Przedszkolaki wykonały prace plastyczne związane z ową tematyką, a także obejrzały film edukacyjny przestrzegający przed zanieczyszczeniami powietrza, które pochodzą z różnych źródeł. Na koniec projektu dzieci wybrały się na spacer po okolicy promując jak ważne jest czyste powietrze, które wdychamy na co dzień.
1
Spotkanie ze strażakiem
Strażaka, który obchodziliśmy 4 maja w naszym oddziale przedszkolnym gościliśmy pana Adama Kapczyńskiego - naczelnika OSP Gromadno, który przybliżył nam pracę strażaków, pokazał dzieciom samochód strażacki oraz cały sprzęt, który potrzebny jest do ratowania ludzi. Bardzo ważne jest to, aby już od najmłodszych lat uczyć dzieci prawidłowych postaw w sytuacjach zagrażających życiu. Chcielibyśmy bardzo podziękować panu Adamowi za poświęcony nam czas, za prelekcję na temat bezpieczeństwa oraz za prezent w postaci magnesów – dziękujemy bardzo.
Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników
Archiwum Aktualności