UKS "Unikat" we współpracy z Urzędem Miejskim w Wyrzysku ogłasza dla uczniów szkoły w Falmierowie konkurs na zakładkę do książki o tematyce profilaktycznej (zdrowe odżywianie, ruch na powietrzu, niepalenie papierosów, niepicie alkoholu, uzależnienie od telefonu komórkowego, gier itp.) - wielkość zakładki 20 cm wysokość, 6 cm szerokość)
Praca może mieć formę papierową lub pliku jpg, pdf przygotowanego za pomocą technologii komputerowej.
Mile widziane prace dwustronne.
Kategorie wiekowe:
- kl. 1 - 3
- kl. 4 - 8
Prace należy dostarczyć do p. Renaty Nowickiej lub p. E. Knioła w terminie do 30. listopada br.
Dla wszystkich uczestników konkursu przewidziane są dodatkowe oceny z plastyki lub informatyki, drobne nagrody rzeczowe, a prace nagrodzone (w każdej kategorii wiekowej co najmniej po 2) zostaną wydrukowane, zalaminowane i będą rozdane wszystkim uczniom w szkole.
Konkurs profilaktyczny
"Ślubuję uroczyście!"
10 listopada 2022 r. dla dziewięciorga dzieci klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Falmierowie był dniem bardzo niezwykłym. W czwartkowy poranek na sali gimnastycznej naszej szkoły zebrali się odświętnie ubrani pierwszoklasiści wraz z zaproszonymi przez nich gośćmi, aby w uroczysty sposób wstąpić w poczet uczniów.
Na zaproszenie odpowiedzieli dyrektor szkoły, pan Ireneusz Bromek, przedstawicielka szkolnej Rady Rodziców, pani Monika Bureta, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Zuzanna Topór, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas 2 i 3 ze swoimi wychowawczyniami p. Pauliną Krzycką, Haliną Urban i Elżbietą Knioła oraz rodzice „pierwszaków”.
Na początek uroczystości dzieci z klasy I zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne w programie artystycznym. Ciekawostką jest to, że część wierszyków, które były prezentowane i opowiadały o dzieciach, powstała przy udziale rodziców.
Po części artystycznej nastąpił moment ślubowania i pasowania na ucznia.
Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego, pierwszoklasiści na sztandar szkoły przyrzekali, że będą starali się być dobrymi uczniami, by swoim postępowaniem sprawiać radość nauczycielom i rodzicom. Ceremonii pasowania dokonał dyrektor szkoły mgr Ireneusz Bromek – dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem, wypowiadając słowa: „ Pasuję Cię na ucznia szkoły podstawowej w Falmierowie.” Na pamiątkę każdy otrzymał Akt Pasowania na Ucznia, a także ważny dokument - legitymację szkolną.Następnie pan dyrektor zwrócił się do uczniów, mówiąc, by byli dociekliwi, ciekawi świata i życzył im, aby odnosili wiele sukcesów, na miarę swoich możliwości. Rodziców obecnych na pasowaniu zapewnił, że nasza szkoła ma wiele atutów i dzieci będą tutaj mogły w dobrej i bezpiecznej atmosferze się rozwijać.
Do rodziców zwrócili się także pierwszoklasiści, przygotowali i wręczyli mamom i tatusiom list, którego głównym przesłaniem było „Mamo, tato – kochajcie mnie!”. Rodzice zgodnie przyrzekli tak czynić.
W dalszej części uroczystości głos zabrali pozostali zaproszeni goście.
Przewodnicząca Samorządu Szkolnego życzyła sukcesów w nauce oraz zapewniała o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią. Rada Rodziców a także przedszkolaki oraz uczniowie klasy drugiej i trzeciej obdarowali pierwszaków pięknymi upominkami.
Rodzice podziękowali panu dyrektorowi za dokonanie Aktu Pasowania, a wychowawczyni p. Renacie Nowickiej za przygotowanie uroczystości. Na zakończenie zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie i wszyscy udali się na słodki poczęstunek.
To był bardzo ekscytujący dzień i na długo pozostanie w pamięci uczniów klasy 1.
49
Święto Niepodległości
Odrzućmy wszystko co nas dzieli
i bierzmy wszystko co nas łączy w pracy
i w walce o wolność
i niepodległość Polski.
Władysław Anders
Dnia 10 listopada 2022 roku w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Falmierowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie przygotowali i przedstawili montaż słowno-muzyczny. Recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Prezentowane utwory wprowadziły wszystkich w podniosły nastrój. Dzień ten był lekcją historii. Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości daliśmy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Kolejny raz przeżywaliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli, nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy.
7
Pamiętamy o symbolach narodowych w naszej okolicy
Dnia 09 listopada nauczycielki Anna Małek i Bożena Janicka wraz z grupą chętnych uczniów i uczennic wybrały się do Kościerzyna Wielkiego w celu posprzątania skweru wokół pomnika upamiętniającego poległych mieszkańców wsi w czasie terroru faszystowskiego w latach 1939-45. Zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości było idealnym momentem, aby zadbać o to ważne historyczne miejsce w naszej okolicy. Uczniowie i uczennice z wielkim zapałem zamiatali, plewili, zbierali śmieci oraz obsługiwali taczkę, a nasze zmagania nie pozostały niezauważone przez licznie przejeżdżających mieszkańców, którzy zatrzymywali się i chwalili postawę naszej młodzieży. Na zakończenie naszych zmagań zapaliliśmy symboliczne znicze oraz złożyliśmy biało-czerwoną wiązankę pod pomnikiem.
W prace porządkowe szczególnie zaangażowali się Państwo Barbara i Dawid Grochowscy, którym serdecznie dziękujemy za hojne użyczenie niezbędnego sprzętu.
Rogale, rogaliki 🥐🥐🥐
Ogromną i bardzo pyszną niespodziankę sprawiło uczniom i pracownikom szkoły KGW z Falmierowa. W czwartek, 10. listopada Panie pojawiły się w szkole z pysznymi "rogalami świętomarcińskimi", którymi częstowały wszystkich obecnych tego dnia w szkole.
Bardzo dziękujmy za te pyszności.
8
Spotkanie z pisarką
Uczniowie klas IV – VIII Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Falmierowie uczestniczyli, 3 listopada 2022 r., w spotkaniu z p. Heleną Kwadrans, autorką książki „Błękit nieba”. Jest to opowieść o historii rodziny autorki napisana na prośbę Jej córki.
Losy rodziny Chorabików, zdeterminowane były przez historię naszego narodu. Pani Helena wspominała podczas spotkania niektóre dramatyczne wydarzenia, trudne dzieciństwo w powojennej rzeczywistości.
Uczniowie słuchali w skupieniu i z zainteresowaniem, i zadawali pytania Autorce, na które chętnie odpowiadała. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze i bardzo szybko. Na zakończenie podziękowano p. Helenie i wykonano pamiątkowe zdjęcie.
4
Witajcie w naszej bajce! 🥳
7 listopada w naszym oddziale przedszkolnym odbył sie "Dzień Postaci z Bajek". Odwiedziło nas wielu bohaterów, uwielbianych przez dzieci.. Były Elza i Anna z Krainy Lodu, był Spider-Man, Superman i Superwoman... Sky i Chase z Psiego Patrolu. Bawili się z nami również Ninjai Kotek. Odwiedziły nas także : Wiedźma, Roszpunka, Aniołek a także Księżniczka Klara. Przyleciała również Pszczółka Maja ze znanej nam wszystkim bajki i Dzwoneczek. Zabawa była świetna! Wszystkim dzieciom dopisywały dobre humory, to na pewno będzie niezapomniany dzień.
Spotkanie Policjantek z uczniami naszej szkoły
27 października br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z asp. Olimpią Kubińską i sierż. Magdaleną Mróz- policjantkami Komendy Powiatowej Policji w Pile.
Spotkania zostały podzielone na dwa bloki: dla klas młodszych oraz starszych. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas O-IV. Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać z funkcjonariuszkami Policji o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz bezpiecznym zachowaniu się w oczekiwaniu na autobus szkolny. Zwróciły uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówiły
sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreśliły, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały przykłady niewłaściwego zachowania się.
Drugie spotkanie przeznaczone było dla uczniów klas V-VIII. Tematem pogadanki była odpowiedzialność prawna nieletnich, agresja i przemoc wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasady zachowania się obowiązujące w szkole i poza nią. Policjantki poruszyły także temat tzw. cyberprzemocy i skutków jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną oraz postawy jakie powinni przyjmować uczniowie, gdy są namawiani do czynu zabronionego przez prawo. Prowadzące pogadankę uświadomiły uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i na ulicy. Na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane.
Panie policjantki przypomniały młodzieży o systematycznym uczęszczaniu do szkoły, ponieważ wagary, picie alkoholu i nierealizowanie obowiązku szkolnego przez nieletniego również podlegają postępowaniu przed sądem. Omówiła również możliwe środki wychowawcze stosowane przez sąd oraz przedstawiła rodzaje placówek resocjalizacyjnych w środowisku otwartym, jak również zamkniętym. Uświadomiła zebranym, że błędy popełniane w wieku młodzieńczym mogą mieć swoje odbicie w dorosłym życiu.
Poruszane tematy cieszyły się zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły pytania kierowane do policjantek.
Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistów w dużym stopniu przyczyniło się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów i mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią.
Zajęcia z przedstawicielami Policji są jednymi z działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły.10
Konkurs rodzinny
Zachęcamy do udziału w konkursie na "Gwizdkowego Anioła".
Formularz zgłoszeniowy i formularz zgłoszenia do pobrania poniżej:
FORMULARZ_ZGLOSZENIOWY_RODZINNY_KONKURS.doc
REGULAMIN_KONKURSU.doc
"Czerwone serce" przed szkołą
W ostatnim czasie przed budynkiem naszej szkoły pojawiło się piękne, czerwone serce. To pojemnik na plastikowe nakrętki, który został nie tylko ufundowany, ale także własnoręcznie wykonany przez państwa Marcina i Paulinę Badura.
Czemu ma służyć?
Plastikowe nakrętki wykonane z tworzywa PET to dzisiaj cenny surowiec, który całkowicie podlega recyklingowi.
Cena skupu nakrtek to około 50 - 70 groszy za kilogram, zależna jest ona m. in. od stopnia czystości i posortowania. Na jeden kilogram potrzeba od 300 do 500 zakrętek, w zależności od ich masy.
Zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczane są na zakup wózków inwalidzkich, specjalistycznych łóżek lub pokrycie kosztów turnusów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych, w tym szczególnie dla dzieci.
W szkole zbiórka nakrętek powadzona była od dłuższego czasu, ale teraz mamy do tego specjalne miejsce.
Nakrętki zebrane w naszym pojemniku także zostaną przekazane na taki pożyteczny cel.
Zachęcamy wszystkich do tego, aby "serce" szybko się zapełniało.
Państwu Paulinie i Marcinowi bardzo dziękujemy za inicjatywę i wsparcie działań szkoły.
Dziękujemy i pamiętamy
14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. W tym dniu w sposób szczególny doceniamy wagę edukacji. Samorząd Uczniowski naszej szkoły docenił pracę swoich wychowawców i pedagogów oraz pracowników obsługi i administracji składając życzenia oraz wręczając kwiaty. Jednak społeczność uczniowska pamięta również o tych nauczycielach, których już nie ma pośród nas. Wzorem tradycyjnej już akcji zapoczątkowanej przez Młodzieżową Radę Miejską w Wyrzysku, przedstawicielki SU wraz z opiekunem panią Anną Małek, oraz panią Bożeną Janicką i panem Henrykiem Bednarkiem udały się na okoliczne cmentarze celem uczczenia pamięci zmarłych pedagogów naszej szkoły. Z wieńcem i zniczem symbolizującymi uczniowskie „dziękuję” odwiedziły mogiły następujących nauczycieli:
Zych Tertulian, Ostręga Krescencja, Ostręga Tadeusz (dyrektor), Domek Edmund, Stosik Władysław (dyrektor), Wachowska-Chojnacka Franciszka, Olearczyk Władysław (dyrektor).
Podziękowania kierujemy dla społeczności uczniowskiej za podarowane kwiaty oraz pani Renacie Bednarek za przygotowanie wiązanek.
1
Wyjazd do kina
14 października bieżącego roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do kina „Helios” w Pile. Klasy IV-VIII pod okiem opiekunów: p. A. Małek, p. B. Janickiej, p. M. Kułakowskiego oraz p. S. Tomczyk oglądali film pt. „Orlęta. Grodno ‘39”. Celem wycieczki było ukazanie dramatycznego obrazu wojny z sowietami widzianego oczami dwunastoletniego chłopca, a także wzmocnienie więzi koleżeńskiej czy kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej.
Seans ten dostarczył wszystkim dużą dawkę emocji i pozostanie w naszej pamięci na długi czas.
Dzień Edukacji Narodowej
„Szacunek oddany klasie nauczycielskiej jest miarą oświaty narodu,
bo im więcej naród jest oświecony, tym wyżej ceni tych, którzy mu światło przynoszą.”
- Eliza Orzeszkowa –
Dnia 13 października uczniowie Szkoły Podstawowej im. H.Sienkiewicza w Falmierowie należący do kółka muzycznego pod kierownictwem p.H.Urban oraz p.S.Tomczyk przygotowali akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podczas wystąpienia młodzi artyści zaprezentowali piosenki oraz wierszyki. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli.
Na zakończenie głos zaprał p. Dyrektor Ireneusz Bromek, który podkreślił jak trudna, ale piękna jest praca nauczyciela. Podziękował za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzył wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.
Dodał także, że życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przesłała także pani burmistrz, Bogusława Jagodzińska.
Uczniowie biorący udział w zajęciach kółka plastycznego, które prowadzi p. Elżbieta Knioła, przygotowali piękną laurkę z życzeniami.
Miłą niespodziankę sprawiła także pracownikom szkoły Rada Rodziców częstując wszystkich pysznymi babeczkami. Dziękujemy!11
Piłka i złota jesień
Życie sportowe po pandemii budzi się ospale, ale się jednak budzi. W środę 12 października na Orliku w Wyrzysku odbył się turniej piłkarski dla chłopców pod wdzięczną nazwą „Złota jesień”. Naszą szkołę reprezentowali: Grochowski Marcel, Białakowski Wojtek, Dudziak Remik, Pietrzak Maks, Włodarek Wojtek i Weronika Grochowska. W rezerwie pozostawali Neuman Ksawery i Zieliński Witek.
Miło nam donieść, że drużyna spisała się bardzo dobrze, walczyła „z zębem” i zajęła 3 miejsce. Na szczególne wyróżnienie zasługują: Remik (zdobył 2 bramki), Wojtek Włodarek (1 gol) i Maks, który na bramce uratował drużynę wielokrotnie przed stratą gola. Pozostali walczyli również dzielnie. Marcel, choć najmniejszy, był bardzo waleczny i w obronie i w ataku, Weronika była nie do przejścia a Wojtek Białakowski wykonał mnóstwo dobrej roboty w obronie.
Cieszy szczególnie właśnie ta ambicja i waleczność w drużynie; dzięki nim udało się wygrać z Kosztowem i toczyć równą walkę z Osiekiem i Wyrzyskiem.
Gratulacje i mamy nadzieję, że drużyna pokaże jeszcze niejednokrotnie, że potrafi zwyciężać.
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
Dnia 7 października w naszej szkole obchodziliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA. Celem przedsięwzięcia było przypomnienie sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Koordynatorem akcji w naszej szkole była pani Bożena Janicka, natomiast w rolę asystentów wcielili się uczniowie klasy VI - Weronika Grochowska, Zofia Bureta, Maja Kotarak i Bartosz Dutkiewicz. Uczniowie, zaopatrzeni w losy z tabliczką mnożenia, tworzyli Patrole Egzaminacyjne. Każdy, kto odpowiedział na 5 pytań z losu, otrzymywał imienną legitymację z tytułem Eksperta Tabliczki Mnożenia. To nie tylko powód do dumy, ale i motywacja do dalszego doskonalenia swojej matematycznej wiedzy. Natomiast uczniowie, którym nie udało się pomyślnie zdać egzamin otrzymali zakładki z tabliczką mnożenia tak, aby mogli sobie utrwalić iloczyn liczb a w przyszłym roku otrzymać zaszczytny tytuł. Tabliczka mnożenia królowała w tym dniu również na lekcjach matematyki. Uczniowie grali w różne gry utrwalające jej znajomość, np. mnożenie kości, „ja mam…” .
UCZENIE SIĘ MATEMATYKI NIE MUSI BYĆ NUDNE!!!
5
Razem możemy więcej ...
Szanowni Państwo, zwracamy się z prośbą o pomoc i wsparcie.
Zorganizowana została zbiórka pieniędzy na leczenie pani Ewy Ś. mieszkanki Dobrzyniewa i mamy jednej z naszych uczennic.
Zbiórka jest dostępna pod linkiem:
https://tinyurl.com/yc6rpd9k.
Liczymy na Wasze wparcie, by pani Ewa mogła wrócić do zdrowia.
Wyjazd do kina
W piątek - 14.10.2022r., dla klas IV-VIII organizowany jest wyjazd do kina „Helios” w Pile na film pt.”Orlęta. Grodno’39”. Wyjazd planowany jest na godzinę 8.00. Koszt wycieczki: 35 zł. W drodze powrotnej przewidziany posiłek w McDonald’s. Chętnych proszę o zgłaszanie się do wychowawcy klasy do piątku 07.10.2022r.
Wycieczka edukacyjna do Kopalni Soli w Kłodawie i do Inowrocławia
W poniedziałek 3 października 2022r. grupa uczniów naszej szkoły (klasa V i VI) wyjechała na wycieczkę edukacyjną do Kopalni Soli w Kłodawie. Pod opieką p. Joanny Berndt przeżyła podróż do wnętrza ziemi. Trasa turystyczna kopalni, którą zwiedzaliśmy, znajduje się na poziomie 600 metrów pod ziemią, do której zjeżdża się szybem Michał. Pan Przewodnik z wielką pasją i przywiązaniem do tego miejsca, przekazał uczestnikom wiele ciekawych informacji o kopalni, powstawaniu i wydobywaniu soli oraz Świętej Kindze-patronce górników. Przewodnicy, którzy oprowadzają po podziemiach kopalni, to w większości jej byli pracownicy, a to gwarantuje dużą wiedzę i rzetelne informacje, jakie otrzymują turyści. Zwiedzając, dowiedzieliśmy się, że w tym miejscu znajduje się najgłębsza podziemna trasa turystyczna na świecie z czynną kopalnią, czyli taką, w której trwają prace. Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie, jako sól kuchenna, sól dla przemysłu spożywczego, dla rolnictwa, w drogownictwie do zimowego utrzymania dróg i in. Po dwugodzinnym zwiedzaniu, wyjechaliśmy na powierzchnię ziemi i udaliśmy się do sklepiku, w którym można kupić wiele wyrobów solnych, w tym także różową sól kłodawską - jedyną w Europie.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Inowrocławiu, gdzie poszliśmy na spacer do Parku Solankowego. Główną atrakcją były drugie co do wielkości w Polsce tężnie. Zbudowane w 2001r. robią dziś niesamowite wrażenie. Po gałęziach tarniny z wysokości 9 metrów spływa woda solankowa. Wiatr i słońce sprzyjają powstawaniu solankowego aerozolu, który unosi się nawet do 300 metrów od tężni. Po 15 minutach inhalacji poszliśmy podziwiać dalej park. Widzieliśmy muszlę koncertową, kompozycje kwiatowe, wiecznie zielone Ogrody Papieskie, a także dęby posadzone przez znanych Polaków.
Pełni wrażeń, po niesamowitej przygodzie, udaliśmy się do swoich domów.
5
Wybory do SU
Dnia 30 września 2022r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uprawnionych do głosowania było 54 uczniów, frekwencja wyniosła 96%. Spośród zgłoszonych kandydatur uczniowie wyłonili prezydium SU w składzie:
przewodnicząca – Zuzanna Topór z kl.8 (36 głosów)
zastępca – Zuzanna Dróbka z kl.4 (9 głosów)
sekretarz – Marcelina Gieruć z kl.8 (9 głosów)
członek – Maria Mrotek z kl. 4 (2 głosy)
członek – Zofia Bura z kl.8 (2 głosy)
Głosy liczyła komisja wyborcza w składzie: Zofia Piszczek, Nadia Goła i Martyna Zych.
Nowym przedstawicielkom SU życzymy owocnej pracy w roku szkolnym 2022/ 2023.
1
Archiwum Aktualności