Uczniowie naszej szkoły aktywnie korzystają ze sprzętu zakupionego w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości. Ósmoklasiści, pod opieką p. Bożeny Janickiej, na lekcji fizyki budowali samodzielnie obwody elektryczne oraz korzystali z klocków LEGO. Uczniowie klasy trzeciej, pod opieką p. Renaty Nowickiej, korzystając z drukarki 3D - zaprojektowali i wydrukowali breloki, które były upominkiem dla pierwszoklasistów z okazji pasowania na ucznia, a także breloki dla siebie, z rokiem swojego urodzenia.
#LaboratoriaPrzyszłości
- 2
Zdrowie na talerzu
Cały tydzień w oddziale przedszkolnym rozmawialiśmy o zdrowych warzywach i owocach. Przedszkolaki poznały warzywa, któremożna spotkać w warzywniaku i na grządce, a także owoce, które znajdują się w sadach na drzewach. Przypomnieliśmy sobie wiersz „Na straganie”. Dzieci bardzo aktywnie odpowiadały na pytania i
rozwiązywały zadania domowe odnośnie zdrowego odżywiania. Przedszkolacy stali się prawdziwymi kucharzami (w ramach projektu „Mogę być kim chcę”).
W piątek nasza sala zamieniła się w restaurację, a dzieci samodzielnieprzygotowały witaminowe przyjęcie – szaszłyki z owoców. Zajęcia były organizowane w ramach projektu „Mamo tato co wy na to” – jak zdrowo się
odżywiać, a także w ramach programu profilaktyczno-wychowawczego.14
Wieczór sportowo - terapeutyczny w szkole
Dnia 27 września w godzinach 16.30 – 22.00 w naszej szkole klasa VI brała udział w drugim wieczorze w szkole, w którym pojawiły się elementy terapeutyczne, jak i sportowe. Uczniowie przygotowali stół szwedzki ze zdrową żywnością: kanapki, sałatki, smaczne tosty Marcela z serem. Następnie brali udział w różnych zabawach sportowych: mecz na boisku szkolnym, hobby horsing Leny i Hani, dyskoteka na hali, zabawy na boisku i na hali sportowej. Na koniec klasa wzięła udział w zabawie: chowany z latarkami. Dopisywał klasie dobry humor i zwariowane nieraz pomysły. Drugi wieczór w szkole udał się i był dobrym sposobem na integrację, odpoczynek i relaks po nauce. Opiekę nad uczniami sprwowały pp. Edyta Piecyk i Joanna Bartol.
3
Próbny alarm przeciwpożarowy
W piątek, 18 października br. odbył się w naszej szkole próbny alarm przeciwpożarowy połączony z próbną ewakuacją całej szkoły. Po usłyszeniu trzech krótkich dzwonków wszyscy uczniowie, pod czujnym okiem nauczycieli oraz pracowników szkoły, szybko i sprawnie stawili się na oznakowanym miejscu zbiórki.
Dziękujemy druhom z OSP Wyrzysk i OSP Gromadno za współpracę przy tej akcji.
Dzień Programisty
Programista to osoba zajmująca się tworzeniem, testowaniem i utrzymywaniem oprogramowania komputerowego. Jest to zawód kreatywny i wymagający, który wymaga umiejętności programowania, analizowania problemów. Dzień programisty to święto tych, których zazwyczaj nie widzimy, ale których praca coraz częściej upraszcza nam codzienne czynności. To dzięki nim możemy zdalnie obsługiwać pralkę lub alarm w domu, zrealizować e-zakupy online czy zainstalować aplikację na telefonie.
Uczniowie naszej szkoły, pod opieką p. Renaty Nowickiej, próbowali wcielać się w rolę programistów. Najpierw oglądali strony internetowe i sprawdzali, jak wygląda ich kod źródłowy, a następnie spróbowali sami programowania. Uczniowie klasy 2 i 3, korzystając ze Scratcha - programu stworzonego do nauki programowania dla najmłodszych, wprawiali duszki w ruch. Z kolei uczniowie klasy 7, korzystając z C++, jednego z najpopularniejszych języków programowania, tworzyli proste kody, które po skompilowaniu i uruchomieniu wyświetlały się na ekranie.
Zajęcia były prowadzone w ramach realizacji „Programu doradztwa zawodowego” oraz projektu „Mogę być kim chcę”.6
XXIV DZIEŃ PAPIESKI
13 października 2024 r. obchodziliśmy XXIV Dzień Papieski pod hasłem: „Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. Hasło ma związek z pontyfikatem Jana Pawła II, który każde cierpienie (fizyczne, jak i duchowe) przyjmował z pokorą, dając przykład, jak z godnością trwać w wierze i zaufaniu do Boga. Jan Paweł II wspierał chorych, często odwiedzał ich
w szpitalach. Ustanowił Światowy Dzień Chorego obchodzony 11 lutego. Jan Paweł II podkreślał wartość dialogu między pokoleniami, akcentując, iż starsi ludzie potrafią dać młodemu pokoleniu znacznie więcej niż można sobie wyobrazić.Upamiętniając wartość działań podejmowanych przez Papieża Polaka w tygodniu poprzedzającym XXIV Dzień Papieski uczniowie na lekcjach religii oglądali filmy edukacyjne o Janie Pawle II, rozwiązywali zadania tematyczne korzystając z aplikacji Wordwall, młodsi wykonywali rysunki związane z życiem, działalnością Jana Pawła II, układali tradycyjne puzzle. Zajęcia przygotowała katechetka, p. J. Bartol.
5
Portrety
Z okazji DEN uczniowie klas 5,6 i 8 pod kierunkiem Pań Bożeny Janickiej i Anny Małek namalowali wybranych przez siebie pedagogów. Wybrane prace zostały zaprezentowane na wystawie, którą podziwiać można na głównym korytarzu. Zachęcamy wszystkich uczniów i rodziców do oglądania, a nauczycieli do odszukania własnych portretów.
Zaczynamy zdrowo !
W związku z realizacją przez uczniów naszej szkoły Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zdrowe życie i pierwsza pomoc” - dnia 10 października 2024 r. uczniowie kl.I-III uczestniczyli w spotkaniu z pielęgniarką szkolną – p. Moniką Szymańską, która w ciekawy sposób mówiła o racjonalnym odżywianiu, o konieczności spożywania pięciu posiłków w ciągu dnia. Przypomniała piramidę żywieniową na talerzu i zaprezentowała film edukacyjny „Ala i Piramida Zdrowego Żywienia” , której główni bohaterowie: Ala i Kazio w przystępny sposób zachęcali uczniów do ruchu na świeżym powietrzu, spożywania właściwych posiłków, ograniczania słodyczy, soli, fast foodów, przestrzegania określonej ilości snu i spożywania wody w ciągu dnia. Pani Monika wskazała również jak zapobiegać otyłości, gdyż dosięga ona również dzieci. Przekazała wychowawcom plakaty z piramidą żywienia oraz przepisy na zdrowe pasty dla całej rodziny. Po spotkaniu uczniowie kl. II wykonali sałatkę warzywną. Wcześniej podczas realizacji zajęć z ośrodka tematycznego –„ Jem to co zdrowe” na lekcjach edukacji przyrodniczej i techniki poznali wartości odżywcze owoców i warzyw oraz witaminowy alfabet, miejsce występowania witamin i rolę jaką pełnią dla zachowana zdrowia. Układali jednodniowy jadłospis i obejrzeli film pt. „Zaczynamy zdrowo”. Wykonali zadania projektowe zamieszczone na kartach pracy. Wspólnie z uczniami klasy III, podczas lekcji wychowania fizycznego, przypomnieli zasady udzielania pierwszej pomocy, ćwicząc tzw. pozycję boczną ustaloną.
O kolenych działaniach związnych z realizacją projektu poczytacie w zakładce projekt edukacyjny „Zdrowe życie i pierwsza pomoc”.4
Dzień Edukacji Narodowej
Nauczycielem jest ten, kto potrafi z trudnych rzeczy uczynić łatwe.
Ralph Waldo Emerson
Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela.
14 października w naszej szkole także świętowaliśmy ten ważny dzień. Samorząd Uczniowski wręczył nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi kwiaty, Rada Rodziców przygotowała upominek w postaci mydełek w kształcie tulipanów, pani Dyrektor złożyła życzenia czerpiąc inspirację ze słów Jana Pawła II. Na uroczystości pojawił się także wiceburmistrz Wyrzyska pan Wiesław Nowicki, który życzył wszystkim wytrwałości, zadowolenia i inspiracji w pracy zawodowej. Dla nauczycieli i pracowników piosenkę "Wszystkiego najlepszego" zaśpiewały dziewczynki z klasy 6.
Obchody Dnia Edukacji Narodowej zorganizowane w ramach realizacji projektu „Mogę być kim chcę”.
2
Wywiadówka
Szanowni Państwo,
informujemy, że w dniu 21. października br. odbędą się wywiadówki.
Rodziców uczniów:
- klas 1, 2, 3 zapraszamy na godz. 15.30
- oddziału przedszkolnego i klasy 5 - na godz. 16.00
- klas 4 i 8 na godz.16.30
Zebrania dla rodziców uczniów klasy 6 i 7 odbędzie się w innym terminie.
Wszyscy nauczyciele będą dostępni w szkole w godz. 15.30 - 17.00
Dzień Pisania Listów
„Zamknij drzwi. Pisz bez nikogo patrzącego Ci przez ramię. Nie próbuj dociec, co inni chcą od Ciebie usłyszeć; dojdź do tego, co masz do powiedzenia. To jedna i jedyna rzecz, jaką masz do zaoferowania.”
Barbara Kingsolver
Międzynarodowy Dzień Pisania Listów, obchodzony 9 października, to kolejne z nietypowych świąt, które znajduje się w kalendarzu. Świętujemy go już od 1953 roku. Pisanie listów rozpowszechnione było już w starożytnym Egipcie, Chinach i państwie Sumerów, a później w Imperium Rzymskim oraz Grecji. Dlatego dziś uczniowie naszej szkoły, pod czujnym okiem polonistki pani Sylwii Tomczyk, chwycili długopisy w dłoń by napisać piękne listy. Czasami łatwiej napisać o emocjach, uczuciach czy przeżyciach, niż opowiadać o nich na głos.
Zadanie to zostało zrealizowane w ramach projektu „Mogę być kim chcę”.
Ślubujemy! – Uroczyste Pasowanie na Ucznia
14 października 2024 roku uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Falmierowie w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, wypowiedzieli słowa ślubowania:
„Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę się uczyć w szkole, jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy dorosnę. Będę się starał być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.”
Ślubowanie złożyło 15 uczniów. Podczas uroczystości ślubowanie złożyli również rodzice pierwszoklasistów. W swojej przysiędze obiecali: „Pragnę mieć w pamięci, że dziecko jest unikalnym skarbem. Słuchać uważnie, o czym mówi. Pamiętać, że każdy uczeń uczy się na błędach. Doceniać w dziecku to, co w nim najlepsze, oraz przytulać je często.”
Zanim nastąpił ten ważny moment w życiu każdego ucznia, dzieci z klasy pierwszej zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym, który zachwycił zgromadzonych. Wydarzenie poprowadziły uczennice klasy VI – Maria Mrotek i Martyna Zych. Po części artystycznej głos zabrała pani Dyrektor, która zwróciła się do piewszoklasistów i ich rodziców. Podkreśliła ważną rolę zarówno rodziców, jak i szkoły w kształtowaniu młodego człowieka. Następnie głos zabrał obecny na uroczystości Zastępca Burmistrza pan Wiesław Nowicki, który życzył dzieciom, aby nauka sprawiała im radość, a rodzicom, by mieli dla swoich pociech dużo miłości i cierpliwości. Następnie przyszedł czas na długo wyczekiwane ślubowanie i pasowanie na ucznia. Ceremonii dokonała pani Dyrektor, Anna Małek, dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem i wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Falmierowie", po czym złożyła uczniom gratulacje oraz życzyła im wielu sukcesów w dalszym zdobywaniu wiedzy. Na pamiątkę każdy pierwszoklasista otrzymał Akt Pasowania na Ucznia.
Głos zabrała również przewodnicząca Samorządu Szkolnego, która życzyła pierwszakom sukcesów w nauce oraz zapewniła o wsparciu i opiece starszych kolegów, zarówno w szkole, jak i poza nią. Do życzeń dołączyli: przewodnicząca Rady Rodziców, pani Agata Sowa, przedstawicielka Koła Wolontariatu – Blanka Zych, a także przedszkolaki oraz przedstawiciele starszych klas. Wszyscy obdarowali pierwszaków pięknymi upominkami.
Rodzice podziękowali pani dyrektor, mgr Annie Małek, za dokonanie Aktu Pasowania, a wychowawczyni, mgr Halinie Urban, za przygotowanie uroczystości. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcie.
Ten dzień na pewno pozostanie w pamięci każdego pierwszaka.
Pierwszak – jak to dumnie brzmi!
17
Jesienny spacer
Korzystając z pięknej pogody dzieci z oddziału przedszkolnego wspólnie z paniami wybrały się na wycieczkę poszukując darów jesieni, obserwując zmiany zachodzące w przyrodzie podczas trwania tej pory roku. W trakcie spaceru rozpoznawaliśmy różne zanieczyszczenia powietrza, które są w naszym środowisku np. dymy z kominów - w ramach realizacji projektu „Czyste Powietrze wokół nas”. Na koniec naszego spaceru stworzyliśmy piękne prace plastyczne z uzbieranych liści.
Dziękujemy i pamiętamy
14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. W tym dniu w sposób szczególny doceniamy wagę edukacji. Samorząd Uczniowski pamięta również o tych nauczycielach, których już nie ma pośród nas. Wzorem tradycyjnej już akcji zapoczątkowanej przez Młodzieżową Radę Miejską w Wyrzysku wychowawczynie pp. Sylwia Tomczyk i Bożena Janicka, będąca jednocześnie opiekunem SU oraz przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego, udały się na okoliczne cmentarze celem uczczenia pamięci zmarłych pedagogów naszej szkoły. Ze zniczem symbolizującym uczniowskie „dziękuję” odwiedziły mogiły następujących nauczycieli:
Zych Tertulian, Ostręga Krescencja, Ostręga Tadeusz (dyrektor), Domek Edmund, Stosik Władysław (dyrektor), Wachowska-Chojnacka Franciszka, Olearczyk Władysław (dyrektor), Łukowski Marek (dyrektor).
O znicze zadbała pani Joanna Bartol, która wieczne lampki przygotowała wraz z kołem wolontariatu.
1
P-le biblioteka
8 października dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z paniami: p. Edytą Piwowarczyk i p. Pauliną Krzycką wybrały się na pierwszą wycieczkę do MGOK-u w Wyrzysku. Najpierw dzieci poznały wnętrze biblioteki, dowiedziały się kto to taki bibliotekarz. Na lekcji bibliotecznej pt. „Jesień za oknem” pani Alicja i pani Marta opowiedziały nam o jesieni, o jej skarbach, a także o darach, które nam daje. Wysłuchaliśmy bajki o jeżyku, a także rozwiązywaliśmy jesienne zadania! To była bardzo ciekawa lekcja. Na koniec wybraliśmy się do Arki Noego na salę zabaw.
Spotkanie odbyło się także w ramach projektu „ Mogę być kim chcę” realizowanego przez szkołę.
10
Filmowe popołudnie Disneya
8 października grupa 25 uczniów z klas IV-VIII pod opieką p. Bożeny Janickiej i p. Sylwii Tomczyk spotkała się w sali szkolnej by miło spędzić czas. Popołudnie zaczęliśmy od pysznej pizzy, aby z pełnym brzuchem położyć się wygodnie na materacu i obejrzeć bajkę Walta Disneya pt. „Między nami żywiołami”. To wzruszająca historia o dwóch różnych światach, które nigdy nie miały prawa się spotkać. Twórcy filmu pokazali, jak piękne mogą być przeciwieństwa, ucząc jednocześnie młodych widzów tolerancji oraz tego, że zawsze warto podążać za swoimi marzeniami.
Filmowe popołudnie zostało zorganizowane w ramach projektu „Mogę być kim chcę”.
Nawet małe podróże uczą
Dnia 3 października 2024 r. uczniowie klasy II i kl. III pod opieką pp. Elżbiety Knioły, Renaty Nowickiej i Edyty Piwowarczyk udali się na wycieczkę do Łobżenicy. Najpierw obejrzeli w Kinie za Rogiem Tęcza film pt. „Jak zostać kotem”, którego głównym bohaterem był uroczy futrzak o imieniu Puszek. Główną ideą komedii było scementowanie więzów rodzinnych poprzez obudzenie uczuć w ojcu - pracoholiku oddanym wyłącznie robocie, który miał wypadek i został uwięziony w ciele Puszka. Była to doskonała okazja, by porozmawiać o roli aktora, zachowaniu postaci, ocenić postępowanie swoje i innych osób. Potem miała miejsce ciekawa lekcja historii, gdzie kustosz Izby Muzealnej, historyk i przewodnik - p. Grażyna Kukułka w ciekawy sposób przekazała wiedzę o: historii, tradycjach, kulturze, wybranych zajęciach i zawodach ludzi, i codziennym życiu na przestrzeni dziejów w Łobżenicy. Lekcja ta, dostarczyła uczniom cennych wiadomości dotyczących historii naszej Małej Ojczyzny. Uczestnicy wycieczki doświadczyli też wielu wrażeń wchodząc na Wieżę widokową i pokonując sto dwadzieścia dwa schodki. Wysiłek został nagrodzony, gdy na samym szczycie wieży ukazała się panorama Łobżenicy. Widok niezwykły: wieże kościołów, budynek szkoły, kamienice, mleczarnia, posterunek, bank, ulice … widziane z wysoko położonego punktu widokowego. Wykorzystując swoją wiedzę przyrodniczą drugoklasiści i trzecioklasiści określili kierunki świata, rozpoznali i nazwali krajobrazy, wskazali elementy przyrody ożywionej i nieożywionej. Niektórzy mogli zobaczyć „ z lotu ptaka” domy swoich dziadków.
Wycieczka była bardzo udana, a miła atmosfera i moc wrażeń sprawiły, że trochę zmęczeni, ale zadowoleni wycieczkowicze wrócili do domu. Wszyscy są przekonani, że ponownie odwiedzą to małe, sąsiednie, urocze miasteczko. Ten wyjazd jest dowodem na to, że poza budynkiem szkoły też można zdobywać wiedzę.
22
DZIEŃ UŚMIECHU
W piątek 04 października z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego pod opieką B. Janickiej świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Uśmiechu.
Przypomnieliśmy społeczności szkolnej o tym, że zabiegani, zajęci tysiącem spraw często zapominamy, że uśmiech jest lekarstwem na wszelkie dolegliwości. Pod względem stopnia aktywności mózgu jest porównywany z efektem zjedzenia kilkuset czekolad!
Warto zatem przebywać w towarzystwie uśmiechniętych osób, bo śmiech jest po prostu zaraźliwy.
Zależało nam na tym, aby ten dzień był radosny i kolorowy, dlatego już od wejścia do szkoły uczniów witał napis UŚMIECHNIJ SIĘ, a korytarze były udekorowane uśmiechniętymi buziami i ulotkami z motywacją do dzielenia się uśmiechem. Samorząd Uczniowski przygotował naklejki z radosną emotką, którą wręczyli uczniom i pracownikom.. Ten dzień minął szybko i na pewno radośnie.
Życzymy wszystkim aby pamiętali o uśmiechu i miłych słowach nie tylko w tym dniu, ale zawsze!!!
„MÓJ ANIOŁ STRÓŻ”
ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNEGO KONKURSU
PLASTYCZNO-RELIGIJNEGO „MÓJ ANIOŁ STRÓŻ”
4 października 2024 r. w naszej szkole nastąpiło wręczenie dyplomów i nagród uczniom, którzy wzięli udział w szkolnym konkursie plastyczno-religijnym „Mój Anioł Stróż”.
Celem konkursu było m. in. przypomnienie i uświadomienie, że każdy z nas ma swojego Opiekuna Anioła Stróża, którego święto wspominamy zawsze 2 października.Na konkurs wpłynęło 21 przepięknych prac w kategorii klas 0-III.
Komisja konkursowa przy ocenianiu prac wzięła pod uwagę: staranność wykonania, zgodność z tematem, pomysłowość, samodzielność wykonania.
Jury w składzie:
p. dyrektor Anna Małek, p. A. Polewczyńska, p. J. Bartol. wyłoniło zwycięzców.
Nagrodzeni:
Honorata Gólczyńska kl. 3,
Lena Ratka k. 3,
Julia Żygulska kl. 2.
Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali dyplomy za udział i słodki upominek.
Konkurs zorganizowała p. J. Bartol.
2
Archiwum Aktualności