Mikołajkowe wyjazdy na lodowisko i do kina to stały punkt w kalendarzu wycieczek naszej szkoły, w dodatku cieszący się wielką popularnością wśród uczniów. Tegoroczny odbył się dnia 9 grudnia. Tradycyjnie frekwencja dopisała, wzięło w nim udział 56 uczniów z klasy IV, VA i B, VI. Uczestnikami opiekowali się wychowawcy tych klas, czyli p. Mariola Bromek (pomysłodawczyni wyjazdów i główna organizatorka), p. A. Święch, p. M. Łukowski, p. H. Bednarek. Swą pomocą służyły dwie mamy – p. M. Mrotek i p. E. Piwowarczyk.
Tym razem najpierw udaliśmy się do Muzeum Okręgowego w Pile. Zwiedzanie ekspozycji zaczęliśmy od działu archeologicznego. Tu mogliśmy obejrzeć bardzo stare, bo pochodzące sprzed naszej ery wykopaliska, np. narzędzia wykonane z kości, poroża, kamieni, krzemieni. Co ciekawe, niektóre z nich znaleziono w Żuławce Małej, wsi niedaleko Osieka nad Notecią. Dział etnograficzny dokumentuje życie, obrzędowość i religijność mieszkańców naszego regionu. Podziwialiśmy zgromadzone tu rzeźby, obrazy malowane na płótnie i szkle, tkaniny dekoracyjne, odzież, wyroby ceramiczne, zabawki, meble, np. masywne skrzynie wianowe i kufry. W dziale historycznym znajdują się eksponaty od czasów średniowiecza do XX wieku, które obrazują historię Piły i regionu. Widzieliśmy broń palną i białą, mundury, hełmy, odznaczenia, dużo pamiątek z powstania wielkopolskiego i wiele pożółkłych dokumentów i fotografii, szczególnie wojskowych. Dział sztuki ukazał nam obiekty polskiej i europejskiej sztuki użytkowej, np. meble, misterne wyroby z ceramiki i szkła oraz srebra i złota, a także ubiory i tkaniny artystyczne. Nie zabrakło też rzeźb i obrazów. Na koniec jeszcze ekspozycja związana z myślistwem. Dziękujemy miłym przewodnikom, którzy starali się przekazać dzieciom jak najwięcej informacji nt. oglądanych zbiorów.
Następny punkt programu to lodowisko przy Aquaparku – atrakcja dla miłośników jazdy na łyżwach i, jak się okazało później, nie tylko. Uczniowie mogli doskonalić swoje umiejętności łyżwiarskie, sprawdzić koordynację ruchową i poprawić ogólną wydolność organizmu. Ta niełatwa technicznie dyscyplina sportów zimowych wymaga dużego nakładu pracy i potrafi zmęczyć, o czym przekonali się niektórzy uczniowie, gdy musieli robić przerwy w jeździe. Pomocą służyły wtedy p. M. Bromek i p. H. Bednarek. Na początku uczniowie jeździli ostrożnie i wolno, okrążając lodowisko w tę samą stronę. Nad tym, aby nie zakręciło im się w głowie czuwał p. M. Łukowski, który co 20 min. nakazywał zmianę kierunku jazdy. Wraz z uczniami jeździły panie M. Mrotek, E. Piwowarczyk i A. Święch, które pomagały początkującym łyżwiarzom i przypominały dzieciom o zachowaniu bezpieczeństwa. Niestety nie obyło się bez upadków, ale udało się zainteresować dzieci aktywną formą spędzania czasu, trochę zahartować i uodpornić ich organizmy.
Kolejna atrakcja to seans filmowy w kinie „Helios”. Dzieci obejrzały polski film fantazy pt. „Za niebieskimi drzwiami”, który opowiada o niezwykłej przygodzie jedenastoletniego Łukasza. Film zabiera widzów w niezwykłą podróż, ma ciekawych bohaterów, tajemnicze potwory, a także akcentuje to, jak wielką wartością jest siła tkwiąca w rodzicielskiej miłości. Są pomocni przyjaciele. Tytułowe niebieskie drzwi są magiczne i prowadzą bohaterów dziecięcych do fantastycznego świata, w którym panuje zły... Kto chce to obejrzy i się dowie.
A na koniec był McDonalds i zestaw Happy Meal dla każdego ucznia.
Dzieci dziękują p. M. Poloczkowi za mikołajkowy prezent w formie obniżenia kosztów podróży.
Wydatek finansowany ze środków dotacji z budżetu Gminy Wyrzysk na rok 2016 – kultura fizyczna.