Dnia 25 stycznia 2017r. uczniowie klasy IV, V i VI pod opieką wychowawczyń – M. Bromek, A. Święch i H. Bednarek, pojechali do Piły.
Najpierw obejrzeliśmy spektakl muzyczny pt. „Bogowie i herosi – opowieści Afrodyty”. Aktorzy Teatru Muzycznego „Forte” z Wrocławia zaprosili nas do świata mitów. Tu słynny grecki heros Odyseusz pomaga podstępem zdobyć Troję (koń trojański), następnie za przyczyną wrogiego mu boga mórz, Posejdona, tuła się po świecie, aby wreszcie po 10 latach wrócić do Itaki, do żony Penelopy(wierna jak Penelopa). Dzielny Tezeusz szuka sposobu na pokonanie Minotaura i wyjście z labiryntu (nić Ariadny), a tytan Prometeusz wykrada bogom ogień, aby dać go stworzonym przez siebie ludziom (prometeizm, puszka Pandory). Za co i jak bogowie ukarali sławnego króla Koryntu, Syzyfa (syzyfowa praca)? O tych i innych fascynujących przygodach opowiedziała nam bogini miłości, Afrodyta, której towarzyszył, jak to w antycznym teatrze, grecki chór. Bohaterami świata mitów kierują głównie honor, wierność, prawdomówność, a dobro, miłość i lojalność w końcu zatriumfują. Atuty spektaklu to świetnie skomponowane i doskonale zaśpiewane przez aktorów piosenki. Świetna i nietypowa lekcja języka polskiego, historii, muzyki.
Po spektaklu spotkała naszych uczniów przemiła niespodzianka – wyszli do nas młodzi aktorzy, którzy mówili o swych pasjach, tajnikach pracy na scenie. Na koniec wspólna fotografia.
Następnie udaliśmy się do Biblioteki Pedagogicznej przy ul. Bydgoskiej. Tu, w ramach ogłoszonego przez Radę Ministrów „Narodowego Programu Czytelnictwa”, dzieci spotkały się z pracownicami biblioteki, p. K. Szyszko i p. I. Wołejko.
Uczniowie kl. VI uczyli się korzystać z katalogów online, co umożliwia wyszukanie i zamawianie książek przez Internet. Poznali także stare katalogi, byli w czytelni. Następnie, pracując na komputerach, rozwiązywali krzyżówki tematyczne. Świetnie poradzili sobie z zadaniami.
Uczniowie klas IV - V poznali prezentację multimedialną nt. życia i twórczości Kornela Makuszyńskiego. Mogli poznać bogatą twórczość pisarza – wystawka książek. Następnie pracowali w zespołach i szukali odpowiedzi na 3 pytania, które dotyczyły życia i twórczości Kornela Makuszyńskiego. Uczniowie wykorzystywali słowniki, wystawkę książek pisarza, opracowania biograficzne. Zostali pochwaleni za samodzielność oraz umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji.
Dziękujemy p. M. Poloczkowi za bezpieczne odwiezienie uczniów do miejsca zamieszkania.