• Pisanki 3D

          • Uczniowie klasy drugiej, pod opieką p. Renaty Nowickiej, w ramach zajęć kółka komputerowego, przygotowywali pisanki, korzystając z programów Paint i Tinkercad. Niektóre z projektów, po opracowaniu zostały wydrukowane i stanowią teraz ozdobę w klasie i gabinecie p. dyrektor. Każdy uczestnik kółka mógł też zabrać wybraną przez siebie pisankę do domu. 
            Dzięki drukarce powstały też mniejsze i większe zajączki.
            To już kolejne zajęcia, i wykonane prace, które były możliwe dzięki udziałowi szkoły w programie #LaboratoriaPrzyszłości i zakupowi drukarki 3D. 

          • Przedszkolne przygotowania do Wielkanocy

          • W oddziale przedszkolnym przygotowania do Wielkanocy trwały prawie tydzień. Najpierw dzieci poznały tradycje wielkanocne, przypomniały sobie o tych, które każde z nich praktykuje w domu. Dzieci wykonały prace plastyczne oraz rozwiązały zagadki i przy tym usprawniły swoją spostrzegawczość. Przedszkolaki również wzięły udział w warsztatach fotograficznych i mają pamiątkowe zdjęcia na wielkanocnym tle. Wreszcie nadszedł upragniony czas - szukanie zająca. Dzieci z radością szukały upominków schowanych pod krzakami oraz w innych miejscach na placu zabaw (dziękujemy naszym zajączkom). To był fantastyczny czas. Z tego miejsca chcielibyśmy złożyć wszystkim Wesołych Świąt!

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ GOFRA

          • 25 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Gofra. Chrupiący przysmak kojarzy się wielu z wakacjami w nadmorskich kurortach czy smakami dzieciństwa. Uczniowie naszej szkoły również obchodzili to święto. Z okazji Światowego Dnia Gofra Rada Rodziców upiekła gofry dla każdego ucznia.

            Dziękujemy wszytki osobom, które zaangażowały się w organizację tego słodkiego dnia.

          • XXI OKRĘGOWY TURNIEJ WIEDZY EKOLOGICZNEJ I WĘDKARSKIEJ

          • Dnia 23 marca dwie grupy uczniów naszej szkoły brały udział w Okręgowym Turnieju Ekologiczno-Wędkarskim w Pile.

            I grupa:

            1.Wotold Zieliński,

            2. Maksymilian Pietrzak,

            3. Tymoteusz Banach;

            II grupa:

            1. Alicja Kość,

            2. Natalia Kozioł,

            3. Wojciech Zdanowicz;

            Uczniowie musieli się zmierzyć z testem podzielonym na dwie części: ekologiczną i wędkarską. W kolejny etapie uczniowi zmagali się  rzutami do celu w odległościach: 4m, 8m i 12m.

            Po zmaganiach przyszedł czas na podsumowanie i nagrodzenie - nagrody wręczył

            Eligiusz Komarowski, starosta pilski, który objął to wydarzenie Honorowym Patronatem.

            Nasza młodsza drużyna zajęła IV miejsce a w indywidualnych Maksymilian Pietrzak - III miejsce.

            Wszystkim uczniom gratuluję i życzę powodzenia w doskonaleniu wiedzy ekologicznej i wędkarskiej.

          • Tydzień Matematyki

          • Od 18 do 22 marca w naszej szkole obchodziliśmy TYDZIEŃ MATEMATYKI.
            Uczniowie klas IV-VIII zmagali się codziennie z rebusami, krzyżówkami i zagadkami matematycznymi – najwytrwalsi zostali nagrodzeni. Uczniowie na lekcjach zmierzyli się z tabliczką mnożenia oraz wzorami matematycznymi.

            W szkole został też zorganizowany konkurs na krzyżówkę matematyczną, którymi został przystrojony korytarz szkolny – wszyscy uczniowie biorący w nim udział zostali nagrodzeni, laureaci:

            I miejsce – Zofia Piszczek klasa V;

            II miejsce – Maria Mrotek klasa V;

            III miejsce - Weronika Grochowska klasa VII;

            W środę wszyscy uczniowie zmagali się z zadaniami matematycznymi, każdy otrzymał drobny upominek, natomiast ci, którzy prawidłowo rozwiązali zadanie dodatkowo matematyczne zakładki. W czwartek dla chętnych uczniów odbył się konkurs KANGUR
            w kategorii klas II-VIII.

            Wszystkim uczniom dziękuje za zaangażowanie i wytrwałość, życzę powodzenia w następnym roku. 

          • Gdzie ta wiosna?

          • Tegoroczna wiosna nieco się ociąga z dotarciem do nas, ale my na różne sposoby staramy się jej w tym pomóc.
            21 marca mieliśmy „Dzień bez plecaka” – uczniowie wykazali się kreatywnością i pomysłowością nie tylko zamieniając plecak na różnorodne pojemniki, garnki, walizki itp., ale też dopasowując do tego swój strój. 
            Tego dnia też chcieliśmy spalić Marzannę  - kukłę symbolizującą zimę – niestety przeszkodził nam deszcz. Udało się to zrobić kolejnego dnia. Należy przy tym zauważyć, że Marzanna przygotowana przez dzieci z oddziału przedszkolnego pod kierunkiem wychowawczyni p. Pauliny Krzyckiej, była w pełni ekologiczna – ze słomy, drewna i papieru.
            Kolejnym elementem zachęcającym wiosnę do powrotu były jej poszukiwania, a w zasadzie gra terenowa przygotowana dla wszystkich klas przez p. Renatę Nowicką. Uczniowie w czasie jej trwania,  rozwiązywali różnorodne zdania, trudnością dopasowane do ich wieku. W każdej kopercie z zadaniem była też zaszyfrowana informacja dotycząca miejsca ukrycia kolejnej łamigłówki. Były wykreślanki, kolorowanki ortograficzne, rebusy, matematyczne puzzle i inne. Gra okazała się świetną zabawą i uczniowie pytali o kolejne tego typu zajęcia.
            Robiliśmy też wiosenne, kolorowe kanapki – ale o tym przeczytaliście już w innej notatce.
            Mamy nadzieję, że nasze wysiłki nie pójdą na marne i wiosna w najbliższych dniach przybędzie wraz ze słońcem, ptakami i kwiatami.

          • Wielkanocne Strojne Jajo

          • Nasi uczniowie również w tym roku wzięli udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym pt. „Wielkanocne Strojne Jajo”. Dnia 22 marca br. odbyło się podsumowanie konkursu, podczas którego zostały nagrodzone trzy uczennice naszej szkoły: Amelia Nowak ( kl.0), Lena Ratka ( kl. II) i Julia Badura ( kl. III).
            Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za wzięcie udziału i gratulujemy nagrodzonym.

          • XXIV EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI GÓRA GROSZA

          • Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Góra
            Grosza”, której celem jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową
            i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własną rodziną) i rodzin.
            Przeprowadzona zbiórka monet (1gr, 2gr, 5gr, 10gr, 20gr i 50gr) miała charakter
            międzyklasowej rywalizacji, w której wyłoniono zwycięzców:
            I miejsce - kl. II
            II miejsce - kl. IV
            III miejsce - kl. V
            Uczniowie klas I-VIII zebrali łącznie 587,48 zł. Wstępnych obliczeń zebranych monet
            dokonali wolontariusze.
            Ostatecznie pieniądze przeliczone zostały dzięki pomocy Nadnoteckiego Banku
            Spółdzielczego w Białośliwiu z Oddziałem w Wyrzysku. Osobiste podziękowania
            za współpracę przy realizacji ogólnopolskiej akcji GÓRA GROSZA na ręce Wiceprezesa Zarządu p. M. Kaszuby złożyła p. Dyrektor A. Małek.
            Dziękujemy wszystkim, którym nie jest obojętny los potrzebujących dzieci. Po raz kolejny mogliśmy przekonać się, że: „Jeden grosz znaczy niewiele, ale GÓRA GROSZA jest największa na świecie”.

          • Realizujemy projekty edukacyjne

          • W ramach realizacji projektów "Zdrowo jem, więcej wiem" i "Trzymaj formę" uczniowie naszej szkoły, pod opieką wychowawców, podejmują różnorodne działania. W marcu były  m.in. wykonywane zdrowe, kolorowe, wiosenne kanapki. Na początku zajęć uczniowie przypomniali sobie piętra Piramidy Żywienia oraz tzw. "Talerz zdrowego żywienia", a także zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas posługiwania się nożem. Potem wszyscy z ogromnym zaangażowaniem zabrali się do pracy, która przyniosła im wiele radości. Na stołach gościły świeże warzywa: sałata, rzodkiewka, pomidor, ogórek, szczypiorek. Wszyscy przekonali się, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie. Kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe, ale i pięknie ozdobione. Uczniowie przy ich wykonywaniu kształcili też odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijali kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków. 
            Zajęcie te były też okazją do przypomnienia sobie jakie wartości mają i po co są witaminy oraz dlaczego należy codziennie jeść owoce i warzywa oraz jak ważną rolę w procesie żywienia spełnia woda.

          • Targi Edukacyjne

          • 23 marca br. chętni uczniowie klasy ósmej wybrali się pod opieką p. Renaty Nowickiej na Targi Edukacyjne w Pile. Na miejscu spotkaliśmy się z p. dyrektor Anną Małek. 
            Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu pilskiego. Była okazja do porozmawiania z nauczycieli i uczniami tychże szkół, a także do skorzystania z usług fryzjerskich czy spróbowania słodkości przygotowanych przez niektóre placówki. Każdy mógł także zabrać ulotki i informatory, w których szkoły szczegółowo opisały swoją ofertę i wymagania. 
            Mamy nadzieję, że takie działania pomogą naszym uczniom dokonać właściwego wyboru szkoły ponadpodstawowej.

          • Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom"

          • 23 marca w Osieku nad Notecią odbył się gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Na samym początku powitano gości, cały zarząd Straży Pożarnej oraz panią burmistrz Bogusławę Jagodzińską. Naszą szkołę reprezentowały: Martyna Zych, Zuzanna Dróbka i Zofia Piszczek - uczennice klasy 5, które uzyskały największą liczbę punktów w eliminacjach szkolnych. Uczennice wykazały się niesamowitą wiedzą w teście pisemnym i uzyskały tyle punktów, że dostały się do finału i odpowiadały na zadawane pytania przez komisję. Zofia Piszczek zajęła 2. miejsce, natomiast Martyna i Zuzanna miały dogrywkę, w której sam Komendant podkreślił i pochwalił wiedzę dziewcząt, ponieważ odpowiedziały prawidłowo na 12 pytań, efektem czego Martyna tę walkę wygrała i tym samym uzyskała 3. miejsce.

          • Dzień Kolorowej Skarpetki

          • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, czyli tak zwany Dzień Kolorowej Skarpetki.

            Uczniowie klas 0 – VIII w piątek 21 marca br. założyli dwie różne, nie do pary, kolorowe  skarpetki, by tym gestem  okazać swoją solidarność, chęć zintegrowania się z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21. Kolorowe skarpetki, podobnie jak data obchodów, mają znacznie symboliczne. Symbolizują różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie – czyli wszystko to, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby dotknięte zespołem Downa. Chcieli  pokazać, że nikt nie jest dziwny, wszyscy jesteśmy różni, a ta „różność” czyni nas zawsze wyjątkowymi.  Wszyscy obejrzeli film z udziałem osób z Zespołem Downa, w którym przekonali się, że osoby te potrafią posługiwać się Internetem, uczą się w szkole, mogą pracować, uprawiają sport, mają poczucie humoru. Nieprawdą jest, że pochodzą z rodzin patologicznych i,  że Zespołem Downa nie można się zarazić.  Podsumowaniem  była rozmowa  o tolerancji, szacunku  i akceptacji.

            Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji.

          • SZKOLNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

          • W dniach 18-20 marca bieżącego roku uczestniczyliśmy w szkolnych rekolekcjach wielkopostnych, które poprowadził ks. Tomasz Górecki ze zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny z Górki Klasztornej. W jednym ze spotkań ks. rekolekcjonista przypomniał nam przypowieść o SYNU MARNOTRAWNYM (nazywaną też przypowieścią o MIŁOSIERNYM OJCU) zachęcając do refleksji nad wielkim Miłosierdziem Bożym względem każdego człowieka. Uczyliśmy się także modlitwy koronka do Świętej Rodziny.
            Chętni uczniowie brali udział w zabawach aktywizujących, w których wykorzystane zostały rekwizyty - kolorowe wiaderka (za wykonane dobrze zadania można było otrzymać słodkie niespodzianki). Ostatni dzień rekolekcji zakończyliśmy Mszą świętą. w czasie której uczniowie w imieniu całej społeczności szkolnej wręczyli ks. rekolekcjoniście bukiet kwiatów. Ten miły gest to nasze podziękowanie za wspólnie przeżyty czas przygotowujący nas do Świąt Wielkanocy. Miejmy nadzieję, że okaże się owocny dla każdego,kto uczestniczył w rekolekcjach.

          • Przygotowania do wiosny – oddział przedszkolny

          • Podczas ostatnich dwóch tygodni dzieci z oddziału przedszkolnego skrupulatnie przygotowywały się do nadejścia najpiękniejszej z pór roku, czyli upragnionej przez nas wszystkich wiosny. Podczas zajęć poznały przysłowie „W marcu jak w garncu”, utrwaliły tym samym wiadomości o pogodzie i o tym, jak kapryśna może być na początku wiosny. Dzieci poznały piękne wiersze i  piosenki o tematyce wiosennej. Przygotowały i ozdobiły marzannę, którą będziemy żegnać zimę a witać wiosnę. Wykonały prace plastyczne o wiosennej tematyce - przebiśniegi czy po prostu zilustrowały tzw. „garnek pogodowy”. Posadziliśmy cebulę na wiosenny szczypior. Poznaliśmy zawód ornitologa, dzięki utrwaleniu nazw ptaków, które przylatują na wiosnę do kraju. Zostały również wykonane zadania matematyczne z uwagi na trwający Tydzień Matematyki – dzieci utrwaliły kodowanie, czyli kolorowanie po cyfrach, które przygotowała pani Bożenka - za co bardzo dziękujemy, a także utrwaliliśmy dodawanie na konkretach. Bardzo istotne było także spotkanie w bibliotece, które odbyło się w ramach projektu „Mogę być kim chcę”. Pan bibliotekarz opowiedział nam co robi się w bibliotece, jak się należy zachować oraz czym się różni to miejsce od księgarni. Przeczytał dzieciom wiersz M. Konopnickiej „Wiosenne kwiaty” oraz pokazał ilustracje, które były w wierszu. Dzieci chętnie i aktywnie wzięły udział w prelekcji a na koniec pokolorowały kolorowanki, które otrzymały. To były bardzo pracowite tygodnie, pełne uśmiechu i radości dzieci.

          • Warsztaty plastyczne

          • Dnia 19 marca w godzinach popołudniowych najmłodsi uczniowie, w tym przedszkolaki, wzięli udział w warsztatach plastycznych o tematyce zbliżających się Świąt Wielkanocnych pod opieką pań R. Nowickiej, E. Knioły oraz P. Krzyckiej.  Na początku p. Paulina przybliżyła dzieciom tradycje  nadchodzących świąt oraz ciekawostki z tym związane. Dzieci aktywnie odpowiadały na zadawane pytania dzieląc się wiedzą o tematyce wielkanocnej. Następnie wszyscy przystąpili do wykonywania ozdób wielkanocnych. Spotkanie wprowadziło zarówno dzieci jak i panie w świąteczny nastrój.

          • "Calineczka"

          • 20 marca do szkoły zawitał dzisiaj zaprzyjaźniony Teatr Bajeczny z Bydgoszczy. Spektakl pt. „Calineczka” obejrzeli najmłodsi uczniowie naszej szkoły, czyli klasy 0-4.  Panie aktorki przedstawiły jedną z najpiękniejszych baśni H. Ch. Andersena tworząc muzyczno-wiosenne przedstawienie, które głównie miało na celu pokazanie wartości przyjaźni, tego jak ważna jest dla ludzi oraz jak istotne w życiu jest wsparcie drugiego człowieka. Najważniejszym przekazem było jednak posłuszeństwo względem rodziców. Aktorzy zaktywizowali małych odbiorców wiosennymi piosenkami oraz wiadomościami o wiośnie.

          • Dzień Języka Angielskiego

          • Dnia 15 marca 2024 roku odbył się w szkole Dzień Języka Angielskiego. W ramach tej inicjatywy uczniowie klasy 6, 7 i 8 na lekcjach języka angielskiego mieli okazję pogłębić wiedzę dotyczącą Irlandii i Dnia Świętego Patryka obchodzonego corocznie 17 marca w wielu krajach. Podczas mobilnej lekcji uczniowie wyszukiwali na szkolnym korytarzu informacje potrzebne do uzupełnienia quizu, rozszyfrowywali słowa wg literowo-cyfrowego alfabetu, odgadywali słowa widoczne na obrazkach, wyszukiwali trójlistne „nieszczęśliwe” koniczyny wśród tych czterolistnych, a także wzięli udział w zawodach międzyklasowych na najszybsze ułożenie układanki. Wszyscy uczniowie z zadowoleniem rywalizowali, by jak najszybciej wykonać zadania. Uczniowie klasy 4 i 5 na lekcji łączonej zrealizowali z wykorzystaniem rzutnika multimedialnego temat: A journey around the UK (Podróż po Zjednoczonym Królestwie), podczas której w grupach poznawali kolejne słynne miejsca Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. 

          • ŚWIATOWY DZIEŃ RECYKLINGU

          • Od kilku lat 18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Każdego roku 2 miliardy ton odpadów trafia na wysypiska śmieci. W tym dniu naszą szkołę odwiedzili pracownicy Straży Miejskiej i poprowadzi prelekcję z recyklingu. Goście nagrodzili najbardziej kreatywnych uczniów, którzy najciekawiej przebrali się w stroje z wykorzystaniem surowców wtórnych. Mam nadzieję, że nasi uczniowie będą pamiętać o recyklingu i jak bardzo ważny jest dla środowiska, i dla nich samych.

          • Śniadanie wielkanocne

          • W sobotę 16 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystym śniadaniu wielkanocnym, które odbyło się na sali wiejskiej w Falmierowie. Na świątecznym stole nie mogło zabraknąć jajek, szyneczki, baranka z ciasta, stroików z bazi i bukszpanu. Śniadanko zostało rozpoczęte przez przedstawicieli KGW w Falmierowie, wszyscy zostali serdecznie powitani, później głos zabrali: pani burmistrz Bogusława Jagodzińska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska pan Piotr Holc oraz zaproszeni goście. Następnie zasiedliśmy do pięknych stołów zastawionych pokarmami wielkanocnymi.  Ten dzień miał wyjątkowy charakter, mogliśmy integrować się z lokalną społecznością (KGW Falmierowo, KGW Gromadno, KGW Dobrzyniewo, KGW Żelazno), pojawiły się także mieszkanki i pracownice Domu Pomocy Społecznej w Falmierowie. Spotkanie przy wspólnym świątecznym stole sprawiło dzieciom wiele radości, a także pozwoliło poznać potrawy wielkanocne, które są tradycją. Dziękujemy za upominki, które każdy otrzymał. Mamy nadzieję na wspólny posiłek za rok!

          • Pomagamy, bo lubimy pomagać!

          • Dzięki zaangażowaniu uczniów w akcje charytatywne kolejny już raz zapełniliśmy
            serce plastikowymi nakrętkami. W czwartek, 14 marca, przekazaliśmy je wszystkie pani Patrycji Piszczek.